لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

بریتانیا سرگرم بررسی برای عضویت در انجمن تجارت آزاد اروپا است


دیوید دیویس، مسئول پیشبرد گفت وگو ها برای خروج بریتانیا
دیوید دیویس، مسئول پیشبرد گفت وگو ها برای خروج بریتانیا

دیوید دیویس، وزیر برگزیت و مسئول پیشبرد گفت وگو ها برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می گوید بریتانیا سرگرم بررسی این موضوع است که به انجمن تجارت آزاد اروپا ( ایفتا) بپیوندد یا نه.

آقای دیویس جمعه شب دهم شهریور در واشنگتن این دیدگاه را در میان اعضای اتاق بازرگانی آمریکا مطرح کرد. وی پیش از آن برای گفت وگو با مذاکره کنندگان اروپایی به بروکسل رفته بود اما چهار روز گفت وگو در مورد نحوه خروح بریتانیا از اتحادیه اروپا نتیجه روشنی نداشت.

پیوستن به انجمن تجارت آزاد اروپا ( ایفتا) به بریتانیا اجازه می دهد به بازار واحد اتحادیه اروپا که بزرگترین شریک تجاری این کشور است دسترسی داشته باشد. ضمن آنکه بریتانیا با پیوستن به ایفتا خواهد توانست بعد از خروج از اتحادیه در سال ۲۰۱۹ از محدودیت ها و تعرفه های فلج کننده در امان بماند.

دیوید دیویس فاش کرد که بررسی این موضوع که بریتانیا برای عضویت در ایفتا درخواست عضویت بدهد خواسته ترزا می، نخست وزیر بریتانیاست.

او در سخنرانی خود در اتاق بازرگانی آمریکا برخی از حاضران را هم متعجب کرد؛ زمانی که هشدار داد غرب نباید به جهانی سازی و تجارت آزاد پشت کند.

سومین دور گفت‌وگوهای مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا «برگزیت» دوشنبه گذشته در بروکسل، پایتخت بلژیک آغاز شد و تا پنجشنبه ادامه یافت.

در این گفت وگو ها میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در نشست خبری مشترک با دیوید دیویس گفت: «صادقانه بگویم، نگران هستم. زمان به سرعت سپری می‌شود... ما باید مذاکرات را بطور جدی آغاز کنیم ... هر چه زودتر ابهامات را برطرف کنیم، زودتر به موقعیتی می‌رسیم که می توانیم در مورد روابط آینده و دوران گذار و انتقالی گفت‌وگو کنیم.»

دیویس نیز گفت: «دولت بریتانیا مقالات متعددی را درباره موضوعات مهم مرتبط با خروج و دیدگاه ما در مورد مشارکت عمیق و ویژه (با اتحادیه اروپا) منتشر کرده است... ما می‌خواهیم بر نقاط توافق تمرکز کنیم و مواردی که اختلاف نظر داریم را رفع و در همه زمینه‌ها پیشرفت حاصل کنیم.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، مقالات منتشر شده، بیشتر نگاه لندن را به آینده روابط خود با آن بلوک اروپایی بازتاب می‌دهد تا تمرکز آن کشور بر گفت‌وگوهای جاری مربوط به خروج، یا آنچه به «طلاق» بریتانیا از اتحادیه اروپا معروف شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG