لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

بورل خواستار توقف درگیری‌ها و کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه شد


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه اول آبان خواستار توقف درگیری‌ها میان اسرائیل و ستیزه‌جویان حماس به منظور تحویل کمک‌های بشردوستانه بیشتر به ساکنان غزه شد.

بورل پیش از نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر، مهم‌ترین مساله ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه است.»

به گفته او، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا درخواست آتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، برای توقف درگیری‌ها به منظور تحویل کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غیرنظامیان فلسطینی در غزه را به بحث خواهند گذاشت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «نمی‌توانم نتیجه نشست را پیش‌بینی کنم اما قطعا این موضوعی است که وزیران [امور خارجه] درباره آن بحث خواهند کرد... دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار آن شد.»

او افزود: «شخصا فکر می‌کنم توقف بشردوستانه [درگیری‌ها] به منظور ورود و توزیع کمک‌های بشردوستانه، مورد نیاز است.»

  • حمایت سران اتحادیه اروپا از «وقفه بشردوستانه»

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه اول آبان گزارش داد پیش‌نویس نهایی نشست سران اتحادیه اروپا در روزهای آینده خواستار «وقفه بشردوستانه» در جنگ اسرائیل و حماس به منظور تحویل ایمن کمک‌های بشردوستانه به ساکنان غزه خواهد شد.

سران ٢٧ کشور عضو اتحادیه اروپا روزهای پنجشنبه و جمعه در شورای اروپا در بروکسل دور هم جمع می‌شوند و وضعیت در خاورمیانه یکی از اصلی‌ترین موضوعات مورد بحث آنها خواهد بود.

طبق پیش‌نویسی که رویترز نسخه‌ای از آن را دیده است، «اتحادیه اروپا از درخواست گوترش برای یک توقف بشردوستانه [درگیری‌ها] به منظور ممکن کردن دسترسی ایمن بشردوستانه» ساکنان غزه به کمک‌های ارسالی حمایت می‌کند.

در ادامه پیش‌نویس آمده است: «اتحادیه اروپا به منظور محافظت از غیرنظامیان، حمایت از افراد خواهان دسترسی به امنیت یا ارائه کمک، و تسهیل دسترسی به غذا، آب، مراقبت‌های بهداشتی، سوخت، و سرپناه، با شرکای خود در منطقه همکاری خواهد کرد.»

این پیش‌نویس می‌افزاید که اتحادیه اروپا بار دیگر خواستار «آزادی فوری تمامی گروگان‌ها بدون هیچ پیش شرطی» است.

XS
SM
MD
LG