لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

اجلاس صلح قاهره با هدف کاهش تنش در جنگ اسرائیل و حماس و ارسال کمک به غزه برگزار شد


اجلاس صلح قاهره. ۲۹ مهر.
اجلاس صلح قاهره. ۲۹ مهر.

در حالی که رهبران و مقامات ارشد ده‌ها کشور جهان در مصر گردهم آمده‌اند تا راه‌حلی برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه پیدا کنند، گروه حماس بار دیگر اسرائیل را با حملات موشکی هدف قرار داد.

رهبران و مقامات ارشد ده‌ها کشور جهان روز شنبه، ۲۹ مهر، در اجلاس یک روزه «صلح قاهره» گردهم آمدند تا راه‌های «کاهش تنش» در جنگ اسرائیل و حماس را در میانه نگرانی‌های فزاینده از درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه بررسی کنند.

همزمان با ورود به هفته سوم جنگ اسرائیل و حماس، نمایندگان بیش از بیست کشور جهان از جمله اردن، فرانسه، آلمان، روسیه، چین، بریتانیا، قطر و آفریقای جنوبی به همراه دبیر کل، مقامات سازمان ملل، رئیس شورای اروپایی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این اجلاس شرکت کردند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، در سخنان افتتاحیه خود از رهبران جهان دعوت کرد تا با ترسیم «نقشه راه» برای پایان دادن به «فاجعه انسانی» در نوار غزه و احیای روند صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها به توافق برسند.

او گفت که اهداف این «نقشه راه» شامل ارسال کمک به غزه، توافق آتش‌بس و پس از آن مذاکرات برای «راه حل دو کشوری» می‌شود.

رئیس جمهوری مصر همچنین گفت که «مساله فلسطینی‌ها از طریق وادار کردن آنها به ترک خانه‌هایشان حل و فصل نخواهد شد.»

ملک عبدالله، پادشاه اردن نیز در سخنرانی خود در این اجلاس گفت که «جان همه غیرنظامیان مهم است.» او حملات هوایی بی‌وقفه اسرائیل را «نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه» و «جنایت جنگی» خواند.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها نیز در سخنانش در این نشست گفت: «ما ترک [سرزمین‌های فلسطینی را] نمی‌کنیم، در سرزمین خود می‌مانیم.»

در حالی که رهبران جهان در تلاش به ابتکار مصر برای یافتن راه کاهش تنش و ارسال کمک‌های بشردوستانه در نشست قاهره شرکت کردند، گروه حماس اسرائیل را با حملات موشکی هدف قرار داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به اسراییل گروه شبه نظامی حماس ظهر روز شنبه ۲۹ مهر به سوی بیش از ۱۰ شهر در جنوب و مرکز اسرائیل راکت شلیک کرد.

به گفته آرش سیگارچی اغلب این راکت‌ها توسط سیستم «گنبد آهنین» اسرائیل در هوا منهدم شدند.

او اشاره کرد که این موج حملات راکتی دو ساعت پس از رسیدن ۲۰ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه انجام شد.

بر اساس این گزارش ارتش اسرائیل هم در واکنش به حملات راکتی حماس، چندین موضع این گروه در غزه را بمباران کرد.

XS
SM
MD
LG