لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

نخست‌وزیر یونان: کانال‌ ارتباطی با ترکیه نباید بسته شود


کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان
کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان

کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، روز جمعه گفت علیرغم شدت‌گیری تنش لفظی کشورش و ترکیه، آتن همچنان خواهان بازماندن کانال‌های ارتباطی با آنکارا است.

این دو کشور عضو ناتو بر سر شماری از مسائل از جمله مرز دریایی و هوایی، منابع بالقوه انرژی در دریای مدیترانه، و همچنین قبرس اختلاف نظر دارند.

اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، مبنی بر لزوم توقف تسلیح جزایر واقع در دریای اژه توسط یونان، موجب افزایش مجدد تنش‌ها میان این دو همسایه شده است. به گفته اردوغان، طبق معاهدات بین‌المللی این جزایر باید عاری از سلاح باشند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

در مقابل، نخست‌وزیر یونان که از قبرس دیدار می‌کند، گفت قوانین بین‌المللی مواضع یونان را تایید می‌کند.

وی با ابراز امیدواری جهت بازگشت «سریع» به شرایط آرام‌تر، از «بازگذاشتن همیشگی کانال‌های ارتباطی» جانبداری کرد. نخست‌وزیر یونان افزود: «دیدگاه من همیشه این بوده و است که حتی در دشوارترین زمان‌ها، [کانال‌ها ارتباطی] هرگز نباید بسته شوند.»

آقای اردوغان گفت‌وگوهای دوجانبه را، به دلیل «نقض حریم هوایی» ترکیه از جانب یونان و به زعم او تلاش آتن جهت جلوگیری از فروش جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکا به آنکارا، متوقف کرده است.

روز پنجشنبه نیز وزیران دفاع ترکیه و یونان در حاشیه نشست ناتو در بروکسل، درباره بازگذاشتن باب مذاکره جهت حل مسائل و تمرکز بر یک دستور کاری دوجانبه و مثبت بحث و گفت‌وگو کردند.

XS
SM
MD
LG