لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

انتخابات ترکیه «احتمالا» به دور دوم کشیده می‌شود


انتخابات ترکیه
انتخابات ترکیه

با ادامه شمارش آرای اکثر صندوق‌ها و با توجه به این که به نظر می‌رسد هیچ یک از نامزدها موفق به کسب اکثریت آرا نشدند، به نظر می‌رسد مشخص شدن سرنوشت این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شود.

تا لحظه تنظیم این خبر اردوغان و رقیبش کمال قلیچ‌داراوغلو هیچ‌کدام نتوانسته‌اند بیش از ۵۰ درصد آرا را در رای‌گیری روز یکشنبه به دست بیاورند.

طبق اعلام قبلی قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز ۷ خرداد برگزار شود.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود که طبق سنت چندین ساله‌اش بعد از انتخابات انجام می‌دهد گفت: «درست است که نتیجه‌ی قطعی انتخابات هنوز اعلام نشده اما با اختلاف زیادی ما پیشتاز هستیم.»

کمال قلیچ‌داروغلو نیز بامداد دوشنبه در سخنانی گفت که اردوغان از ملت ترکیه رای اعتماد نگرفته است و «ما در دور دوم انتخابات پیروز خواهیم شد.»

در نظرسنجی‌های قبل از انتخابات نیز رقابت بسیار فشرده بود و آمار تا جایی پیش‌رفت که قلیچ‌داراوغلو، که رهبری یک ائتلاف شش حزبی را بر عهده دارد، کمی از اردوغان پیشی هم گرفت، به‌طوری که هردو نظرسنجی روز پایانی طرفداران او را حتی بالاتر از ۵۰ درصد نشان می‌داد.

این در حالی است که پیش از این تعدادی از چهره‌های اپوزیسیون نسبت به کندی روند شمارش آرا ابراز نگرانی کرده بودند.

رجب طیب اردوغان در ساعت ۲ بامداد به وقت استانبول در بالکن محل حزب خود به ایراد سخنرانی پرداخت. او در این سخنرانی اعلام کرد که معتقد است می‌تواند بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست باورد.

حالا با شمارش نزدیک به ۹۰ درصد آرا، به نظر می‌رسد مشخص شدن نتیجه کلی انتخابات به بیست‌و‌هشتم ماه جاری میلادی، برابر با یکشنبه ۷ خرداد، موکول شود، زمانی که در صورت ادامه وضعیت کنونی و چنان‌چه هیچ‌یک از نامزدها نتوانند بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کنند، در یکی از مهمترین انتخابات ریاست جمهوری تاریخ ۱۰۰ ساله ترکیه، رئیس جمهوری آینده این کشور مشخص خواهد شد.

انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در ترکیه
انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در ترکیه

در حالی که انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، که به تعبیر بسیاری از ناظران «شاید» آغاز فصل نوین سیاسی در ترکیه باشد، به پایان رسیده و شمارش آرا نیز رو به پایان است، دو رقیب پیشتاز دامنه رقابت را به فضای مجازی و توییتر بسط داده‌اند.

قلیچ‌داراوغلو در توئیتی از ناظران انتخاباتی خواست تا محل شمارش ارا را ترک نکنند، او همچنین نوشت: «داستانی که با ۶۰ درصد شروع شد اکنون به زیر ۵۰ درصد رسیده است. مردم من امشب نمی‌خوابم.»

رجب طیب اردوغان هم با انتشار توئیتی با انتقاد از مخالفانش در اعلام نتایج زودهنگام به مانند رقیبش قلیچداراوغلو از ناظران انتخاباتی خواست تا مراقب صندوق‌های رای باشد.

گفتنی است تا زمان تنظیم این مطلب نزدیک به ۸۵ درصد آرا شمارش شده و رجب طیب اردوغان با کسب تقریباً ۵۰ درصد از آرا از نزدیکترین رقیبش آقای قلیچداراوغلو که با حدود ۴۳ درصد از آرا در تعقیب او است، پیش است.

پیشتر گزارش‌ خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس از نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در روز یکشنبه نشان دادند رجب طیب اردوغان از رقیب اصلی خود کمال قلیچداراوغلو پیش افتاده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آرا رجب طیب اردوغان حدود ۵۲ درصد و رای اولیه کمال قلچیداراوغلو حدود ۴۲ درصد است؛ اما با ادامه شمارش آرا احتمالا فاصله این دو کمتر می‌شود. نتایج فعلی بر اساس شمارش ۴۷ درصد آرا اعلام شده است.

  • قلیچ‌داراوغلو: پیشتاز نتایج شمارش اولیه آرا انتخابات هستم

کمال قلیچ‌داراوغلو، از نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، ادعای رسانه‌های دولتی کشورش در مورد پیشتازی اردوغان در نتایج اولیه انتخابات را رد کرد و گفت خود او پیشتاز است.

گزارش‌ خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی، از نتایج اولیه انتخابات نشان می‌دهد رجب طیب اردوغان از کمال قلیچداراوغلو پیش افتاده است.

  • انتخابات تاریخی در ترکیه

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه که از ساعت ٨ صبح به وقت محلی آغاز شده بود ساعت پنج عصر به پایان رسید و شعب اخذ رای بسته شدند. با این حال کسانی که در صف بودند اجازه یافتند آرا خود را به صندوق بریزند و پس از آن شمارش آراء آغاز خواهد شد.

هنوز هیچ رویداد امنیتی یا بی‌نظمی عمده در مراکز رای‌گیری ترکیه گزارش نشده است.

اما به گزارش الجزیره «متاسفانه سه نفر - ناظر یک حوزه رای‌گیری و دو رای‌دهنده - به دلیل هیجانات محسوس و تنشی که این کشور را فرا گرفته، دچار حمله قلبی شدند.»

میلیون‌ها شهروند واجد شرایط رای‌دادن در این کشور روز یکشنبه به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان صبح روز یکشنبه با حضور در یک شعبه اخذ رای در استانبول، رای خود را به صندوق انداختند.

رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در حال رای دادن در یک شعبه اخذ رای در استانبول
رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در حال رای دادن در یک شعبه اخذ رای در استانبول

اما کمال قلیچ‌داراوغلو، نماینده ائتلاف اپوزیسیون، و همسرش سلوی قلیچداراوغلو رای خود را در یک شعبه اخذ رای در آنکارا به صندوق انداختند.

کمال قلیچداروغلو و همسرش سلوی قلیچداروغلو در یک شعبه اخذ رای در آنکارا
کمال قلیچداروغلو و همسرش سلوی قلیچداروغلو در یک شعبه اخذ رای در آنکارا

۶۴ میلیون شهروند ترکیه‌ای واجد شرایط رای‌دادن در انتخابات سرنوشت‌ساز امروز هستند و تصاویر منتشره حاکی از مشارکت بالای شهروندان این کشور در انتخابات است.

صف طولانی شهروندان ترکیه‌ای بیرون یک شعبه اخذ رای در آنکارا
صف طولانی شهروندان ترکیه‌ای بیرون یک شعبه اخذ رای در آنکارا

انتخابات ترکیه در صدر اخبار مهم‌ترین خبرهای جهان قرار دارد و به تعبیر بسیاری از ناظران این انتخابات «شاید» آغاز یک فصل نوین سیاسی در ترکیه باشد.

XS
SM
MD
LG