لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

اردوغان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را جلو کشید


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، آنکارا - ۱۰ مارس ۲۰۲۳
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، آنکارا - ۱۰ مارس ۲۰۲۳

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه به طور رسمی تاریخ انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور را برای ۱۴ ماه مه، یک ماه زودتر از موعد مقرر، تعیین کرد.

این تصمیم در حالی گرفته شده که زلزله ویرانگر ۶ فوریه حدود ۵۰ هزار نفر کشته در ترکیه و سوریه به جا گذاشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، این دوره از انتخابات می‌تواند مهم‌ترین انتخابات ترکیه در چند دهه اخیر باشد. اردوغان به دنبال تمدید دو دهه قدرت خود است و رای گیری ماه مه تعیین خواهد کرد که آیا ترکیه به مسیر اقتدارگرایی فزاینده‌ای که توسط این سیاستمدار قدرتمند تعیین شده ادامه خواهد داد یا نه.

اردوغان از سال ۲۰۰۳، ابتدا به عنوان نخست وزیر و از سال ۲۰۱۴ به عنوان رئیس جمهور بر ترکیه حکومت کرده است. انتخابات آتی می‌تواند برای او سخت‌ترین چالش های انتخاباتی را به دنبال داشته باشد.

ترکیه با وضعیت اقتصادی بد، تورم فزاینده و عواقب زلزله ۶ فوریه، که صدها هزار نفر را در یازده استان ترکیه بی‌خانمان کرده، دست و پنجه نرم می‌کند.

اردوغان روز جمعه اعلام کرد که تعداد قربانیان زلزله کشورش به بیش از ۴۷ هزار نفر رسیده است.

بسیاری از واکنش دولت اردوغان به زلزله انتقاد کرده‌ و او را به خاطر آماده نکردن کشور زلزله‌خیرش برای چنین فاجعه‌ای مسئول دانستند.

کارشناسان سهل انگاری در رعایت قوانین ساختمان‌سازی را علت اصلی مرگبار بودن زلزله دانسته‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی قرار بود در ۱۸ ژوئن انجام شود، اما دولت برای عدم تداخل آن با ایام حج، آزمون کنکور دانشگاهی و شروع تعطیلات تابستانی، این انتخابات را جلو انداخته است.

XS
SM
MD
LG