لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

شمار قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه به ۵۰ هزار نفر افزایش یافت


برخی از بازماندگان در شهر آنطاکیه برای یافتن لوازم شخصی خود در زیر آوار تلاش می‌کنند. آرشیو
برخی از بازماندگان در شهر آنطاکیه برای یافتن لوازم شخصی خود در زیر آوار تلاش می‌کنند. آرشیو

تعداد جان‌باختگان در زمین‌لرزه و پس‌لرزه‌ها در ترکیه که قوی ترین آنها در نیمه شب ۱۷ بهمن رخ داد، به حدود ۴۵ هزار نفر افزایش یافته است. به این ترتیب تعداد کل قربانیان در ترکیه و سوریه به بیش از ۵۰ هزار نفر رسیده است.

وزیر دادگستری ترکیه از بازداشت ۱۸۴ نفر مظنون به مقصر بودن در ریزش ساختمان‌ها در زلزله خبر داد.

در ترکیه، بیش از ۱۶۰ هزار ساختمان دارای ۵۲۰ هزار واحد مسکونی در اثر این فاجعه فروریخت یا به شدت آسیب دید که بدترین حادثه در تاریخ مدرن این کشور است.

بکیر بوزداغ وزیر دادگستری در یک کنفرانس خبری در شهر دیاربکر در جنوب شرقی این کشور که در میان ۱۰ استان آسیب دیده از این فاجعه است، گفت که بیش از ۶۰۰ نفر در ارتباط با ساختمان‌های فروریخته مورد تحقیق قرار گرفته‌اند.

او گفت افرادی که به طور رسمی دستگیر و در بازداشت به سر می برند شامل ۷۹ پیمانکار، ۷۴ ناظر ساختمانی، ۱۳ نفر از مالکان و ۱۸ نفر دیگر هستند که تغییراتی در ساختمان‌ها انجام داده‌اند.

بسیاری از مردم ترکیه نسبت به آنچه به‌عنوان شیوه‌های فاسد ساختمانی و توسعه شهری معیوب می‌دانند، خشم خود را ابراز کرده‌اند.

طیب اردوغان، رئیس جمهور ی ترکیه که در انتخاباتی که قرار است تا ژوئن برگزار شود، با بزرگترین چالش سیاسی حکومت دو دهه‌ای خود مواجه است. او قول داد پاسخگو باشد.

تلویزیون دولتی ترکیه و سایر رسانه‌ها گزارش دادند که شهردار شهر نورداغی در استان غازی عینتاب - که از حزب حاکم عدالت و توسعه اردوغان است - در میان افرادی بود که در جریان تحقیقات در مورد ساختمان‌های فرو ریخته دستگیر شده است.

با گذشت نزدیک به سه هفته از این فاجعه، آمار نهایی جان باختگان در ترکیه وجود ندارد و مقامات نگفته‌اند که چه تعداد اجساد ممکن است هنوز زیر آوار باشند.

یک مامور آتش نشانی که به پاکسازی آوار در شهر به شدت آسیب دیده آنطاکیه کمک می کند، گفت که هر روز اعضایی از بدن کشته شده‌ها از زیر آوار پیدا می شود.

اداره مدیریت بلایای ترکیه اعلام کرد که نزدیک به ۲ میلیون نفر بی خانمان در اثر این فاجعه در چادرها، خانه های کانتینری و دیگر اماکن اختصاص یافته در منطقه و سایر نقاط کشور اسکان داده شده اند.

نزذیک به ۳۴۰ هزار چادر در منطقه زلزله زده برپا شده است و سکونتگاه‌های کانتینری در ۱۳۰ نقطه در حال ایجاد است و حدود ۵۳۰ هزار نفر از مناطق آسیب‌دیده تخلیه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG