لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

خشم عمومی از ساخت و سازهای نامناسب در برابر زلزله در ترکیه


اسکان بازماندگان زلزله ۱۸ بهمن درجنوب ترکیه. آسوشیتدپرس
اسکان بازماندگان زلزله ۱۸ بهمن درجنوب ترکیه. آسوشیتدپرس

ویرانه بازمانده از مجتمع موسوم به «رنسانس رزیدنس» که یک دهه پیش در زمان افتتاح از آن به عنوان تکه‌ای از بهشت یاد می‌کردند کانون خشم عمومی شده است.

حمزه جواهرساز ۴۷ ساله می گوید: «برادرم ده سال اینجا زندگی کرد. می گفتند در برابر زلزله ایمنی دارد، اما نتیجه را می بینید.» او می‌گوید: «این مکان به عنوان زیباترین اقامتگاه جهان معرفی می‌شد. از مصالح مناسب در آن استفاده نشده.»

به گزارش رویترز، یازده روز پس از زمین‌لرزه‌ای که بیش از ۴۳ هزار نفر را در ترکیه و سوریه به کام مرگ کشاند و میلیون‌ها نفر را بی خانمان کرد، خشم عمومی نسبت به آنچه که به عنوان شیوه‌های ساختمان‌سازی فاسد و توسعه شهری عمیقاً معیوب از آن یاد می‌شود، افزایش یافته است.

وزارت شهرسازی ترکیه تخمین می‌زند که ۸۵ هزار ساختمان فروریخته یا به شدت آسیب دیده‌اند. رنسانس رزیدنس فرو ریخت، اما چندین ساختمان قدیمی در نزدیکی آن همچنان پابرجا مانده‌اند.

گفته می‌شود که کریستین آتسو غنایی، فوتبالیست بین‌المللی که برای تیم محلی هاتای اسپور بازی می‌کرد و حالا خبری از او نیست در این مجتمع زندگی می‌کرد.

ده ها نفر از افرادی که رویترز در شهر هاتای، شهری که مجتمع در آن قرار داشت، با آنها مصاحبه کرد، پیمانکاران را به استفاده از مصالح ارزان یا نامناسب متهم کردند و مقامات را به ملایمت نسبت به ساخت و سازهای ساختمانی غیر استاندارد سرزنش کردند.

یکی از بازماندگان با مقصر دانستن مقامات محلی و بازرسان گفت: «چه کسی مسئول است؟ همه، همه، همه.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه سازنده این مجتمع، یاشار کوسکون، در فرودگاه استانبول قبل از سوار شدن به هواپیما به مقصد مونته‌نگرو دستگیر شد.

وکیل او بر اساس اسناد دادگاه به دادستان گفت: «مردم به دنبال یک مجرم هستند و موکل من به عنوان این مجرم انتخاب شد.»

به گزارش رسانه دولتی ترکیه، سازنده این مجتمع به دادستان گفت که ساختمان مستحکم بود و تمام مجوزهای لازم را داشت.

مقامات ترکیه متعهد شده‌اند که در مورد فروریختن ساختمان‌ها تحقیق کند و تاکنون در حال تحقیق از ۲۴۶ مظنون از جمله سازندگان هستند و ۲۷ نفر از آنها تاکنون بازداشت شده‌اند.

وزیر دادگستری ترکیه گفت: «هیچ آواری بدون جمع آوری شواهد پاکسازی نمی‌شود.»

«همه کسانی که در ساخت و بازرسی از ساختمان ها مسئولیت داشتند، مورد تحقیق قرار می‌گیرند.»

حزب حاکم عدالت و توسعه تحت رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری، تاکید زیادی بر ساخت و ساز داشته است، که به رشد ترکیه در طی دو دهه گذشته کمک کرده. البته این بخش در پنج سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی آسیب دیده است.

احزاب مخالف دولت او را متهم کردند که مقررات ساختمانی را اجرا نمی‌کند و مالیات‌های ویژه‌ای را که پس از آخرین زلزله بزرگ در سال ۱۹۹۹برای مقاوم‌تر ساختن ساختمان‌ها در برابر زلزله وضع شده بود را حیف و میل کرده است.

اما اردوغان مدعی است که مخالفان دروغ می‌گویند تا دولت را آزار دهند و مانع سرمایه گذاری شوند.

XS
SM
MD
LG