لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۲

آغاز محاکمه عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی


آغاز محاکمه عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی
آغاز محاکمه عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی

نخستین جلسه محاکمه متهمان پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، روز شنبه در تهران برگزار شد.

در جلسه دادگاه، دادستان تهران ، متهم ردیف اول این پرونده را به «فساد فی الارض» متهم کرد اما مه آفرید امیرخسروی متهم ردیف اول گفته است بطور کلی این اتهام را قبول ندارد و توصیح داد که شش ماه در زندان انفرادی بوده و تنها دو ساعت با وکیل اش صحبت کرده است.

پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در حالی به دادگاه رسیده که مقام های قضایی می گویند این پرونده در ۳۳ جلد با ۱۲ هزار صفحه در اختیار ناصر سراج قاضی دادگستری قرار گرفته است. به گفته مقام های قضایی ایران، تاکنون برای ۳۲ متهم کیفرخواست صادر شده است و احتمالا برای سایر متهمان نیز چنین رویه ای اعمال می شود.

شش ماه پیش اعلام شد گروه اقتصادی امیرمنصور آریا با سوء استفاده از اعتبار اسنادی برخی شعب بانکها، سه هزار میلیارد تومان اختلاس کرد.

برخی افشای این فساد را به اختلاف آیت الله خامنه ای و رییس دولت ربط دادند بخصوص که پیگیری این پرونده را مصطفی پور محمدی و غلامحسین محسنی اژه ای برعهده داشتند. آنها اکنون رییس بازرسی و دادستان کل ایران هستند اما قبل از این وزیران کشور و اطلاعات در دولت محمود احمدی نژاد بودند.

بعد از افشای این فساد بانکی ، خیلی زود منتقدان دولت اسنادی از ارتباط اعضای دولت احمدی نژاد با عوامل اختلاس را منتشر کردند اما محمود احمدی نژاد دولت خود را مبرا می دانست.

با اینحال، محمد جهرمی و چند رییس بانک دیگر عزل شدند و محمودرضا خاوری مدیرعامل بانک ملی به کانادا گریخت. از تبعات اختلاس، استیضاح وزیر اقتصاد بود که البته رای نیاورد. اما چند مقام مهم دولت مانند حمید پورمحمدی قایم مقام بانک مرکزی بازداشت شدند.

دولت تنها متهم ماجرا نبود و از سه ماه پیش پای برخی نمایندگان هم به پرونده اختلاس باز شد.

آیت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی، نزدیک دو ماه بعد از افشای اختلاس بزرگ بانکی وعده رسیدگی به همه ابعاد آن را داد و از رسانه ها خواست تا موضوع اختلاس را کش ندهند.

بعد از شش ماه، در جلسه دادگاه امروز، مه آفرید امیرخسروی، متهم ردیف اول ، امکان دفاع از خود را یافت. او گفته که شش ماه است در سلول انفرادی نگه داشته می شود و تنها دو ساعت فرصت گفتگو با وکیل خود را داشته است.

دادستان تهران می گوید او در این پرونده تنها نیست. برخی از متهمان این پرونده به خارج از ایران گریخته اند؛ از جمله محمود رضا خاوری که در کاناداست. متهم ردیف اول امروز در دادگاه گفت که به خاوری سه میلیون دلار رشوه داده و قرار بود دو میلیون دلار دیگر داده شود.

محمود احمدی نژاد همچنان دولت خود را پاکترین دولت می داند، اما در دادگاه امروز، از حمید بهبهانی وزیر سابق راه و ترابری و معاونان وزارت راه و صنایع به عنوان کسانی که با متهم ارتباط داشته اند، یاد شد و عنایت الله ریاحی، خواهر زاده اسنفدیار رحیم مشایی هم در جایگاه متهم حضور داشت.

جلسه امروز دادگاه در زمانی که نام های جدیدی مطرح می شد ، به خاطر همزمان با اذان تعطیل شد و اعلام نشد که جلسه بعد دادگاه علنی خواهد بود یا خیر.

رییس قوه قضاییه ایران گفته است حداقل پنج متهم اول پرونده به فساد فی الارض متهم شده اند که بنابرقوانین ایران اگر جرم شان ثابت شود ، اعدام خواهند شد.

XS
SM
MD
LG