لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۴

دو روز بعد از محاکمه متهمان اختلاس میلیاردی؛ دولت: کوتاهی مسوولان امنیتی و قضایی


دو روز بعد از محاکمه متهمان اختلاس میلیاردی؛ دولت: کوتاهی مسوولان امنیتی و قضایی
دو روز بعد از محاکمه متهمان اختلاس میلیاردی؛ دولت: کوتاهی مسوولان امنیتی و قضایی

دو روز بعد از برگزاری اولین دادگاه متهمان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، روزنامه ایران وابسته به دولت احمدی نژاد با رد اتهام ارتباط دولتی ها با عوامل این فساد بانکی، از عملکرد نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

امروز روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت در سه صفحه، به طور مشروح واکنش دولت به این دادگاه را بیان کرده است. در بخش هایی از این مطلب، اشاره شده که «مشایی بی گناه است» ، «احمدی نژاد فساد را کشف کرد» ، «جهرمی» سرشاخه است و «مقامات امنیتی و قضایی، خاوری را فرار دادند».

روزنامه ایران زیر نظر علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد اداره می شود و در هفته های اخیر انتقادات دولت از منتقدان را منعکس می کند. انتشار این مقاله دو روز بعد از برگزاری دادگاه متهمان به اختلاس سه هزار میلیاردی منتشر شده است.

پرونده این فساد در پی اختلاف محمود احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای باز شد. بخصوص که حامیان رهبر جمهوری اسلامی می گویند جریان انحرافی دولت در آن نقش داشته است.

بعد از افشای خبر اختلاس سه هزار میلیاردی، چند نامه منتشر شد که نشان می دهد اعضای دولت با عوامل اختلاس ارتباط نزدیکی داشته اند. یکی از این نامه ها ، با امضای اسفندیار رحیم مشایی ، از موافقت محمود احمدی نژاد برای واگذاری یکی از شرکت های دولتی به گروه متهم به اختلاس موافقت کرده است.

تا کنون مقام های دولت به انتشار این نامه ها واکنشی نداشتند اما امروز برای اولین بار، روزنامه دولت نگارش این نامه را تایید کرده اما گفته احمدی نژاد این دستورش را بعدا پس گرفت.

محمود احمدی نژاد بعد از اینکه از ارتباط دولت او با عوامل اختلاس گفته شد، در سفر استانی به اردبیل رقبا را به سیاهنمایی متهم کرد و گفت که او از پیش می دانسته و اعضای دولت او برخورد های لازم را کرده اند.

مقام های قضایی و امنیتی این ادعا را نمی پذیرند. آنها می گویند اگر دولت می دانسته چرا اقدامی نکرده. بخصوص که بخش اصلی اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از فروردین تا مردادماه امسال روی داده است.

روزنامه دولت امروز تکرار کرده که دولت در اختلاس هیچ تقصیری ندارد.

ادعای روزنامه دولت در حالی بیان شده که دو ماه پیش شمس الدین حسینی ، وزیر اقتصاد ایران در مجلس استیضاح شد که بعد از عذرخواهی از مردم و مسوولان، نمایندگان به او رای اعتماد دادند.

در دادگاه شنبه، دستگاه قضایی سعی کرد نشان دهد همه ی عوامل اختلاس را به پای میز محاکمه کشانده اما برخی معتقدند این دادگاه غایبانی داشت از جمله محمد جهرمی رییس سابق بانک صادرات.

او ارتباط نزدیکی با احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان دارد و به نظر می رسد دستگاه قضایی برای برخورد با متهمانی که به آیت الله خامنه ای نزدیک اند، معذوریت هایی دارد.

بعد از افشای اختلاس بزرگ بانکی، تا حدود دو ماه سکوت کرد و بعد که سخن گفت قول برخورد با همه عوامل اختلاس را داد اما از رسانه ها خواست موضوع را کش ندهند.

امروز روزنامه ایران ادعا کرده که مقامات امنیتی و قضایی عامل فرار محمود رضا خاوری ، رییس سابق بانک ملی هستند. در مقابل این ادعا ، نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی می گویند محمد رضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری زمینه خروج خاوری را فراهم کرد.

دعوای دولت و مقام های امنیتی-قضایی به اختلافات احمدی نژاد و منتقدانش باز می گردد.

بخصوص که ابتدای امسال ، محمود احمدی نژاد سعی کرد حیدر مصلحی وزیر اطلاعات را عزل کند اما آیت الله خامنه ای اجازه نداد و این به چالشی بین رهبر و رییس جمهوری تبدیل شد.

ده روز به انتخابات مجلس مانده و تا کنون آیت الله خامنه ای بارها از مسولان جمهوری اسلامی خواسته اختلافات خود را علنی نکنند اما به نظر می رسد با نزدیک شدن به انتخابات دامنه اختلافات بیشتر شود.

محمود احمدی نژاد باید برای اولین بار، در قالب طرح سوال از رییس جمهوری، بعد از انتخابات در مجلس حاضر شود.

XS
SM
MD
LG