لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

دومین دادگاه اختلاس بزرگ بانکی؛ رونمایی از رشوه های میلیاردی


دومین دادگاه اختلاس بزرگ بانکی؛ رونمایی از رشوه های میلیاردی
دومین دادگاه اختلاس بزرگ بانکی؛ رونمایی از رشوه های میلیاردی

امروز، دومین جلسه محاکمه عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در تهران برگزار شد.

در این جلسه متهم ردیف اول بدلیل استعفای وکیل مدافع اش از خود دفاعی نکرد. سایر متهمان هم به پرداخت رشوه های میلیاردی و اطلاع مسولان از آنچه انجام داده اند ، اعتراف کردند.

مه آفرید امیرخسروی، متهم ردیف اول امروز از دادگاه خواست که به او وقت داده شود تا وکیل مدافع دیگری اختیار کند چرا که وکیل فعلی او استعفا داده است.

برخی منابع گزارش داده اند زمانی که نمه آفرید امیرخسروی» به قاضی دادگاه اعلام کرد وکیل او استعفا داده، فضای سراج گفت « وقتي وكيل امنيتي مي گيريد نتيجه اش همين است».

برخی قضات دادگستری از وکلایی که پرونده های نقض حقوق بشر در ایران را دنبال می کنند به نام «وکلای امنیتی» یاد می کنند بخصوص که معمولا نهادهای امنیتی از کارکرد این وکلا راضی نیستند و به همین دلیل بطور غیر رسمی از متهمان یا خانواده های شان خواسته می شود سراغ چنین وکلایی نروند.

البته خبرگزاری مهر روایت دیگری از دلیل استعفای وکیل مدافع متهم ردیف اول داده است. این خبرگزاری به نقل از فراهانی ، نماینده دادستان تهران نوشت «وکیل مدافع مه آفرید امیرخسروی مدتی خارج از کشور بود و در بازگشت به ایران اعلام کرد برخی دوستان عنوان کردند حق الوکاله من به دلیل دفاع از خسروی حرام است. لذا او با همین استدلال اعلام استعفا کرد.»

پیش از این، در اولین جلسه دادگاه هم ، مه آفرید امیرخسروی اعلام کرده بود در دوران شش ماه بازداشت انفرادی به وکیل مدافع اش دسترسی نداشته و تنها دو ساعت قبل از دادگاه با او صحبت کرده است. منابع خبری ایران از وکیل مستعفی نامی نبرده اند.

رشوه های میلیاردی

بعد از مه آفرید امیرخسروی، دادگاه بررسی اتهامات متهم ردیف دوم را آغاز کرد که از او به اختصار با نام «س.ر» نام برده شد. این متهم، رییس سابق یکی از شعب بانک صادرات اهواز است که بیشترین اسناد اعتباری در اختلاس سه هزار میلیاردی را به نام گروه اقتصادی امیرمنصور آریا صادر کرده است.

آقای «س.ر» در دادگاه با انتقاد از اخبار پیرامون خود گفت «همه جا می گویند من دو میلیارد ۴۵۰ میلیون تومان رشوه گرفته ام. این درست نیست. من ۲ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان گرفتم که همه آن را صرف امور خیریه کردم».

فساد بانکی اخیر که به اختلاس سه هزار میلیاردی مشهور شده، پای دولت و بانکهای دولتی و غیر دولتی را به میان کشیده و آنها متهم هستند در این اختلاس با مه آفرید امیر خسروی و شرکت او همکاری کرده اند.

شش ماه پیش، پرونده اختلاس به رسانه ها راه پیدا کرد. با اینکه منتقدان، اسنادی از ارتباط دولتی ها با عوامل اختلاس فاش کردند اما محمود احمدی نژاد هرگونه فساد در دولت خود را رد کرد و آیت الله خامنه ای ، حدود دو ماه بعد از افشای بزرگترین اختلاس در تاریخ ایران وعده پیگیری پرونده را داد.

بعد از سخنان رهبر جمهوری اسلامی ، محاکمه عوامل اختلاس سه هزار میلیاردی با ۳۲ متهم آغاز شد اما در آن جلسه دادگاه از حضور متهمان سرشناس دولتی خبری نبود. رویه ای که در جلسه امروز دادگاه هم حفظ شد.

امروز معاون سرمایه گذاری شرکت امیرمنصور آریا به عنوان متهم اعتراف کرد که رشوه های چند میلیارد تومانی به مسولان وزارتخانه های دولتی برای پیشبرد اهداف شرکت پرداخته است.

تاکنون چندین مقام عالی دولتی بازداشت شده اند اما در دادگاه فقط خواهرزاده اسفندیار رحیم مشایی آورده شد.

بعد از افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، استعفای وزیر اقتصاد از سوی نمایندگان مجلس ناکام ماند اما چند مدیرعامل بانک های دولتی و نیمه دولتی برکنار شده اند.

دوگانه جهرمی - خاوری

متهم ردیف دوم پرونده اختلاس، امروز در دادگاه گفت که روسای او در بانک صادرات از آنچه می کرده، اطلاع داشته اند.

در زمان افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، محمد جهرمی، رییس بانک صادرات بود.

آقای جهرمی، خارج از دادگاه، به خبرآنلاین گفته مجرم نیست و زودتر از همه ، سعی داشته به محمود احمدی نژاد فساد اطرافیانش را خبر بدهد.

او حتی ضمنی اشاره کرد که «دولت» زمینه فرار محمودرضا خاوری رییس مستعفی بانک ملی ایران به کانادا را فراهم کرده است.

آقای خاوری که در دادگاه دو هفته پیش گفته شد چندین میلیارد تومان رشوه دریافت کرده، از مدتی پیش به کانادا گریخته است.

مقام های قضایی می گویند خاوری و جهرمی ، هر دو متهم اند اما فعلا دسترسی به خاوری امکانپذیر نیست.

مقام های قضایی ، امروز متهم ردیف دوم این پرونده را هم مانند مه آفرید امیرخسروی به افساد فی الارض متهم کرده اند که اگر ثابت شود مجازات اعدام در انتظار اوست.

XS
SM
MD
LG