لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

ایلان ماسک نماد گروگان‌های حماس را بر گردن انداخت ‌


ایلان ماسک، کارآفرین، و مالک شبکه اجتماعی «ایکس»
ایلان ماسک، کارآفرین، و مالک شبکه اجتماعی «ایکس»

ایلان ماسک، کارآفرین و مالک شبکه اجتماعی «ایکس»، در سفر به اسرائیل قول داد تا زمان آزاد شدن تمام گروگان‌های در اسارت حماس، از یک نماد به نشانه حمایت از آنها استفاده کند و بر گردن خود بیاویزد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نماد کوچک فلزی را ملکی شم توف، پدر عمر شم توف، یکی از گروگان‌های اسرائیلی، به ایلان ماسک اهدا کرد و روی آن نوشته شده است «قلب ما در غزه گروگان است.»

سفر ایلان ماسک به اسرائیل در شرایطی صورت می‌گیرد که او اخیرا با تأیید یک پست یهودی‌ستیزانه در «ایکس» که به نادرستی ادعا می‌کرد که یهودیان به نفرت علیه سفیدپوستان دامن‌ می‌زنند، جنجال‌آفرین شد.

در ویدئویی که دوشنبه ششم آذر توسط دفتر اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، منتشر شد، ایلان ماسک در دیدار با ملکی شم توف، این نماد کوچک را دریافت کرد و آن را بر گردن انداخت. او سپس در پستی در ایکس نوشت :«تا هنگامی که عزیزان ‌شما آزاد شوند، هر روز آن را خواهم داشت.»

این نمادها که در اسرائیل بسیار رایج است، به کشتار ۱۵ مهر حماس، و انتقال ۲۴۰ گروگان به غزه اشاره می‌کند.

ایلان ماسک در ۲۴ آبان، موافقت خود را با پست یهودی‌ستیزانه در ایکس اعلام کر‌د و گفت کاربری که به تئوری توطئه «جایگزین بزرگ» اشاره کرده است، ««حقیقت واقعی» را می‌گوید.

به دنبال این پست، تعدادی از شرکت‌های بزرگ آمریکایی، همکاری خود با ایکس و انتشار تبلیغات در این شبکه اجتماعی را به حال تعلیق درآوردند.

کاخ سفید نیز از ماسک به دلیل «ترویج نفرت‌انگیز یهودستیزانه و نژادپرستانه» که «بر خلاف ارزش‌های اصلی آمریکایی‌ها است» انتقاد کرد.

ایلان ماسک گفته است که با یهودستیزی و هر چیزی که «نفرت و درگیری را ترویج می کند» مخالف است و اعلام کرده است که ایکس سخنان نفرت‌انگیز را ترویج نمی‌کند.

با ادامه جنگ هفت هفته‌ای غزه، یهودستیزی و اسلام‌هراسی در سراسر جهان افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG