لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

دلایل ممنوع ‌الخروجی الناز رکابی مشخص شد؛ رئیس فدراسیون کوهنوردی: تقصیر خودش بود


الناز رکابی، صخره‌نورد تیم ملی ایران
الناز رکابی، صخره‌نورد تیم ملی ایران

انتشار خبر ممنوع‌ الخروجی الناز رکابی، سنگ‌نورد ایرانی که بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت، با واکنش رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران همراه شد.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران با اشاره به ممانعت از سفر این ورزشکار زن به اسپانیا گفت :«خانم رکابی پس از پایان مسابقات کره جنوبی باید به اداره گذرنامه مراجعت می‌کرد و کارهای اداری‌اش را انجام می‌داد؛ اما نمی‌دانم چرا نرفت تا مشکل خود را حل کند؟»

رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران در ادامه افزود که «البته یکی از اقوام الناز رکابی که در اداره پلیس ۱۱۰ فعالیت می‌کند، به این ورزشکار گفته بود که مشکلی ندارد و می‌تواند از کشور خارج شود.»

به گفته رضا زارعی، هنگامی که الناز رکابی همراه با همسرش به فرودگاه مراجعه می‌کند، متوجه می‌شود که ممنوع الخروج است و به دلیل تعطیلات نوروزی نتوانسته است تا مشکلات خود را حل کند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران ابراز امیدواری کرد که مشکلات الناز رکابی برطرف شود و او بتواند پس از پایان تعطیلات نوروزی به اسپانیا سفر کند.

رضا زارعی در ادامه گفت که :«با توجه به اینکه الناز رکابی مسابقات انتخابی المپیک را در پیش دارد، هم ما و هم مسئولان کمیته ملی المپیک پیگیر هستیم تا او بدون هیچ مشکلی به اردوها و مسابقاتی که دارد، برود.»

رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران افزود :«برنامه‌ریزی ما برای حضور الناز رکابی در جام جهانی سوئیس و فرانسه، همراه با بازی‌های آسیایی تدارک دیده شده است. او می‌خواست با حضور در اسپانیا هم در آن‌جا تمرین کند، و هم در یک تورنمنت شرکت کند که دچار این مشکل شد.

الناز رکابی، صخره‌نورد ایرانی
الناز رکابی، صخره‌نورد ایرانی

الناز رکابی در رقابت‌های آسیایی صخره‌نوردی در کره جنوبی بدون حجاب اجباری شرکت کرد که این موضوع بسیار خبرساز شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی از این اقدام او استقبال کردند.

این اقدام الناز رکابی برای او پیامدهای امنیتی به دنبال داشت و زمانی که این ورزشکار در میان استقبال گسترده هوادارانش به ایران بازگشت، تحت فشارهای حکومتی ناچار شد مقابل دوربین به خبرنگار صداوسیمای جمهوری اسلامی بگوید که حضورش بدون روسری در مسابقات سنگ‌نوردی «اتفاقی سهوی» بوده است.

الناز رکابی در صفحه اینستاگرام خود نیز نوشت که پوشش او در مسابقات «سهوا» دچار مشکل شد. با این حال الناز رکابی در میان مردم به عنوان ورزشکاری شناخته شد که از زنان و اعتراض‌های سراسری در ایران حمایت کرده است.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به فشارهای امنیتی بر او و خانواده‌اش و نیز بازداشت برادرش، نوشتند که الناز رکابی تحت فشارهای حکومتی ناچار شده که بنویسد نداشتن روسری‌اش در مسابقات «سهوی» بوده است.

XS
SM
MD
LG