لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

کمبود برق در پایتخت؛ استاندار تهران: برخی صنایع شب‌ها فعالیت کنند


قطع برق در تهران- آرشیو
قطع برق در تهران- آرشیو

استاندار تهران در آستانه فرارسیدن فصل پرمصرف تابستان می‌گوید پایتخت با «کمبود حدود ۳ هزار مگاوات برق» مواجه است و از لزوم اعمال محدودیت‌هایی که آن را «مدیریت شرایط» نامیده، خبر داده است.

محسن منصوری در گفتگو با خبرگزاری «تسنیم» اظهار داشته که برخی «صنایع بزرگ» که مصرف برق آنها «زیاد» است، «باید مدیریت شوند» تا محدودیت‌های برقی به «بخش خانگی و تجاری» وارد نشود. او افزوده است که برای همین بعضی صنایع «تغییر شیفت» داده خواهند شد و در شب کار خواهند کرد.

استاندار تهران امروز با اعلام اینکه «در سال‌های گذشته نیروگاه تولید برق ایجاد نشده»، «مشکلات برقی» کشور را ناشی از این مساله دانسته و افزوده است: در استان تهران «محدودیت جدی برق» وجود دارد.

استاندار تهران ضمن اعلام وعده «احداث نیروگاه تولید برق» در استان تهران، اظهار داشته است که مدیریت مصرف برق تهران با «تغییر ساعات کاری ادارات» جبران خواهد شد که به گفته او حدود «۱۰۰۰ مگاوات برق» را جبران می‌کند.

این درحالی است که وزیر نیرو دولت سیزدهم هم یازدهم خردادماه از مردم ایران خواسته بود تا در مصرف برق «صرفه‌جویی» کنند و گفته بود: اگر «صرفه‌جویی خوبی» در استفاده از برق نداشته باشند، «قطعی‌های برق» محتمل است.

علی‌اکبر محرابیان راجع به چگونگی «قطعی‌های برق در تابستان امسال» اظهار داشته بود که اگر مردم مصرف برق را «مدیریت کنند» تا صرفه‌جویی خوبی در «میزان استفاده برق» باشد، نیازی به «قطعی برق» نیست.

همزمان عبدالامير یاقوتی، مدیرکل امور مشتریان شرکت توانیر تیرماه ۱۴۰۰ با بیان اینکه میزان مصرف برق «حوزه توزیع تهران» ۹ هزار مگاوات از مجموع «۵۰ هزار مگاوات» مصرف برق کشور است، گفته بود: استان‌های «خوزستان و اصفهان» در جایگاه‌های بعدی مصرف قرار دارند.

محمد الله‌داد، معاون هماهنگی توزیع توانیر نیز بیست و نهم فروردین‌ماه در حاشیه جلسه «ستاد راهبردی دوران اوج مصرف برق» با اعلام اینکه «شرایط ناترازی تامین برق» امسال نیز وجود دارد و «نمی‌توان انباشتگی ناترازی» را در مدت کوتاهی رفع کرد، متذکر شده بود که «جداول زمان‌بندی خاموشی برق» برای سال ۱۴۰۱ منتشر خواهد شد.

قطعی‌های گسترده در «شبکه سراسری برق ایران» از زمستان ۹۸ اوج گرفت و علاوه بر بخش‌های خانگی در شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک در مناطق مختلفی از کشور را نیز شامل شد و تا مرحله انتشار « جدول قطعی برق» در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ هم ادامه یافت.

این درحالی است که قطعی «مکرر و طولانی» برق طی سالیان اخیر به ویژه در «ماه‌های گرم سال»، موجب بروز اعتراضات و تشکیل تجمعاتی میان شهروندان و برخی از فعالان اقتصادی در سطح بعضی از شهرهای ایران تاکنون شده است.

XS
SM
MD
LG