لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

آمریکا به دموکراسی و شکوفایی مصر متعهد است


در شرایطی که پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلام گرای مصر گروه ها و جناح های سیاسی این کشور با شکاف ها و اختلافات عمیقی روبرو شده اند، یک دیپلمات ارشد ایالات متحده با رهبران دولت موقت مصر دیدار کرده است.

ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه وارد قاهره شد و با عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت و حازم الببلاوی، نخست وزیر دولت موقت دیدار و گفتگو کرد.
معاون وزارت امور خارجه امریکا می گوید ایالات متحده قصد تحمیل هیچ مدلی از دموکراسی به مصر ندارد و حق مردم مصر را برای آینده را به رسمیت می شناسد. آقای برنز گفت: «پیام من ساده است: ایالات متحده عمیقاً به دموکراسی و شکوفایی اقتصاد در مصر متعهد است. ما خواهان مصری قوی هستیم که ثبات داشته باشد، دموکراتیک باشد، تساهل داشته باشد و همه را بپذیرد.»
تظاهرات طرفداران اخوان السلمین همچنان در مصر ادامه دارد.

آقای برنز گفت مصر را خطراتی مشابه آنچه در سوریه روی داد تهدید نمی کند زیرا رهبران این کشور متوجه خطرات چند قطبی شدن کشور را درک می کنند. و کلید موفقیت این است که رهبران حس مشارکت همه طبقات در همه مراحل انتقال سیاسی درک شود.

بنا به اعلام وزارت امور خارجه ایالات متحد، آقای برنز همچنین با رهبران نهادها و سازمان های جامعه مدنی و نمایندگان بخش بازرگانی این کشور دیدارهایی خواهد داشت.

سخنگوی حزب نور، یکی از تندروترین و محافظه ترین جناح های مسلمان سلفی مصر اعلام کرده که آقای برنز درخواست کرده تا با نمایندگان این حزب دیدار کند و حزب نور «در حال بررسی این درخواست است».

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین اعلام کرده است که آقای برنز در همه دیدارهای خود بر حمایت ایالات متحده از مردم مصر، پایان دادن بر همه انواع خشونت ها و گذار منتهی به یک دولت غیرنظامی تاکید ورزیده که با روند انتخابات دموکراتیک برگزیده می شود.

ایالات متحده هم از حامیان مرسی و هم از مخالفان او انتقاد کرده است، اقدامی که سبب شده هر یک از طرفین تصور کند که آمریکا از جناح دیگر حمایت می کند.

اخوان المسلمین و دیگر هواداران مرسی با برگزاری تظاهرات اعتراضی در محوطه مسجد ربیع العداویه در قاهره خواهان بازگشت رئیس جمهوری برگزیده به قدرت در مصر شده اند.

سخنگوی اخوان المسلمین تاکید کرده است این گروه به هیچ وجه حکومت موقت جدید را به رسمیت نخواهد شناخت.

او گفته است روز دوشنبه تظاهرات یک میلیون نفری در سراسر مصر برگزار خواهد شد تا به مردم اعلام شود رهبران آن ها برگزیده مردم و نهادها و قانون اساسی برخواسته از خواست آن ها است و مردم پیروز خواهند شد.

تظاهرکنندگان مخالف مرسی نیز وعده داده اند تا در میدان تحریر قاهره به گردهمایی های اعتراضی خود ادامه دهند.

گروه «تمرد» که آغازگر تظاهرات میدان تحریر بود که در نهایت به سرنگونی مرسی انجامید، با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که هواداران این گروه برای ممانعت از بازگشت رهبر مخلوع به قدرت حضور فعال در خیابان ها خواهند داشت.

ادوارد یرانیان، خبرنگار صدای آمریکا در قاهره گزارش داده است با وجودی که گروه های اسلام گرا و سکولار برای برگزاری تظاهرات اعتراضی فراخوان داده بودند، اما گرمای شدید هوای تابستان و دشواری روزهای طولانی روزه داری ماه رمضان سبب شده که بخش عمده روز دوشنبه خیابان های قاهره خالی از جمعیت باشد. مردم عادی مصر هم به نظر می رسید که به فراخوان ها توجه چندانی نشان ندادند و روال عادی زندگی خود را از سر گرفته اند.

در همین ضمن، هلیکوپترهای ارتش مصر جزوه هایی را برای مردم فرستاده تا اردوگاه اعتراضی عداویه را تخلیه کنند. این اردوگاه محل گردهمایی هواداران اخوان المسلمین است که هر روز در آن جمع می شوند. در این جزوه ها از معترضان خواسته شده است تا از اعمال خشونت بپرهیزند و به مخالفان سیاسی خود احترام بگذارند.

ژنرال عبدلفتاح السیسی، فرمانده ارتش و وزیر دفاع مصر از نقش ارتش در سرنگونی مرسی دفاع کرده و گفته است رئیس جمهوری مخلوع باعث ایجاد شکاف در جامعه مصر شده بود و درگیری ها و اختلافاتی در نهادهای دولتی پدید آورده بود. او اتهامات مطرح شده مبنی بر انگیزه های مذهبی اقدام ارتش را رد کرد.

السیسی گفته است ارتش در خدمت مردم است و فقط به این دلیل در سیاست دخالت کرد که مردم از نیروهای نظامی خواسته بودند که مداخله کند. او تاکید کرده است مرسی، رئیس جمهوری پیشین در دادگاه، در اداره پلیس و با مردم و ارتش درگیر شده بود و با همه از در مجادله وارد شده بود و ارتش نمی توانست چنین رفتاری را بپذیرد.

مرسی از زمان برکناری در یک محل نامشخص نگهداری می شود. تعدادی از رهبران و اعضای بلندپایه اخوان المسلمین نیز بازداشت شده اند. مقامات مصر هنوز مرسی را به جرم و جنایت محکوم نکرده اند اما اعلام کردند در حال تحقیق و بررسی شکایاتی هستند که در مورد جاسوسی و وخامت شرایط اقتصادی علیه او مطرح شده است.
XS
SM
MD
LG