لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

نخست وزیر مصر: تشکیل کابینه نزدیک است


به نظر می رسد نخست وزیر موقت جدید مصر به تشکیل کابینه نزدیکتر شده است، در همین حال طرفداران محمد مرسی می گویند به پیکار برای بازگشت اوبه قدرت ادامه خواهند داد.

روزنامه اخبارالیوم نوشت حازم الببلاوی روزهای شنبه و یکشنبه با کاندیداهای پست های وزارت گفتگو خواهد کرد.

ببلاوی، که روز سه شنبه منصوب شد، گفت برقراری امنیت، تامین کالا و خدمات و آماده شدن برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، ارجحیت های بالای کابینه جدید خواهد بود.

محمد مرسی، نخستین رئیس جمهوری برگزیده مصر که توسط ارتش برکنار شد، به متمرکز ساختن قدرت در دست اخوان المسلمین، تنزل اقتصاد و عدم حفاظت از اقلیت ها متهم بود.

با این حال، طرفدارانش برکناری او را نقض آشکار اصول دمکراتیک می نامند و ده ها هزار نفر با درخواست بازگرداندن مرسی به خیابان ها ریخته اند.

روز شنبه، سخنگوی اخوان المسلمین گفت اعتراض بزرگ دیگری روز دوشنبه برپا خواهد شد. او گفت همچنین انتظار می رود معترضین بطرف ستاد گارد جمهوری، صحنه زد و خوردهای مرگبار هفته پیش، راه پیمایی کنند.

روز جمعه، تظاهر کنندگان رقیب درپایتخت گرد آمدند، اما در حالی که بیم آن می رفت زدخوردهای جدید روی دهد، اجتماعات بدون حادثه تمام شد.

دهها هزار معترض اسلامگرا در خارج از مسجد ربه العدویه درشهر نصر برای نماز و افطار جمع شدند. بسیاری از رهبران اخوان المسلمین که حکم دستگیری برخی از آنها صادر شده است، در مسجد متحصن شده اند.

در میدان تحریر قاهره و خارج از کاخ ریاست جمهوری، صدها نفر از مخالفان مرسی مراسم افطار را به جای آوردند.

روز جمعه واشنگتن و برلن از ارتش مصر خواستند مرسی را آزاد کند. همچنین، بنا به بیانیه کاخ سفید، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا تلفنی با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی درباره بحران مصربحث کرد، نگرانی جدی خود را از خشونت ابراز داشت و برنیازبه بازگشت به یک دولت برگزیده تاکید گذاشت.

ملک عبدالله نخستین رهبر خارجی بود که به عدلی منصور رییس جمهوری موقت مصر، چند ساعت پس ازانتصاب او به جای مرسی، تبریک گفت.
XS
SM
MD
LG