لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

شکل گيری کابينه جديد در مصر


حازم الببلاوی نخست وزیر موقت مصر سرگرم تکمیل کابینه خویش برای رهبری کشور و برقراری نظم و امنیت بعد از برکناری محمد مرسی توسط ارتش در این کشور است.

آقای الببلاوی که اقتصاددانی ۷۶ ساله است هفته پیش به نخست وزیری منصوب شد. او از تکنوکرات ها و لیبرالها برای اداره کشور تحت قانون اساسی موقت خواسته است تا انتخابات پارلمان را ظرف ۶ ماه آینده برگزار کند.

نبیل فهمی سفیر سابق مصر در آمریکا به سمت وزیر امور خارجه مصر انتخاب شده. این انتخاب نشان از اهمیت روابط با آمریکا دارد که سالانه حدود یک میلیارد و سیصد میلیون دلار کمکهای نظامی به مصر می کند.

مراسم تحلیف محمد البرادعی دیپلمات ارشد سابق سازمان ملل نیز به عنوان معاون ریاست جمهوری موقت مصر انجام شد. وی رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی، برنده جایزه صلح نوبل و رهبر ائتلاف لیبرالهای مخالف محمد مرسی، رئیس جمهور اسلام گرای مصر، بود که دو هفته پیش خواستار استعفای وی شد.

منابع دولت مصر به خبرگزاری رویترز گفته اند که سمت وزارت مالیه به هانی کدری پیشنهاد خواهد شد که در دولت پیشین به نظارت بر مذاکرات با صندوق بین المللی پول برای نجات مالی مصر منصوب شده بود.

کدری از قبطیان مصر است که ۱۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و ازاین که در دولت مرسی به حاشیه رانده شده بودند شکایت داشتند. در دولت مرسی فقط یک وزیر مسیحی وجود داشت و آن وزیر تحقیقات علمی بود.

یوسف شکری یک مسیحی قبطی ۳۱ ساله مقیم قاهره درباره پیشنهاد وزارت به کدری گفت: خیلی خوب است که ما بالاخره به عنوان شهروندان مصر شناخته شده ایم و نمایندگی بهتری در دولت داریم. ولی ما باید امنیت بهتری در اطراف کلیساهایمان داشته باشیم که هیچ حفاظی ندارند و ما نگران حمله اسلامگرایان به این اماکن هستیم.
XS
SM
MD
LG