لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

رییس جمهوری مصر یا مردم سخن گفت


محمد مرسی رییس جمهوری منتخب مصر می گوید افتخار بزرگی را که مرم مصر به او داده اند گرامی می دارد، و قول می دهد نماینده همه باشد، بدون پوشیدن جلیقه حزبی.

مرسی روز جمعه در برابر ده ها هزار نفر ار هواداران خود که میدان تحریر قاهره را برای اعتراض به حکومت نظامیان پر کرده بودند سخن گفت. او به مصریان در سراسر کشور و خارج درود فرستاد و به آنها گفت خون انقلابیونی که در قیام کشته و مجروح شدند، درخت آزادی را آبیاری کرده است.

مرسی روز شنبه آیین تحلیف به جای خواهد آورد. کمپین انتخاباتی خود را به عنوان کاندیدای اخوان المسلمین آغاز کرد، اما پس از انتخاب از حزب استعفا داد. او آرزوی خود را برای تشکیل دولتی فراگیر، شامل مسلمانان، مسیحیان و زنان تکرار کرد.

مرسی حمایت خود را از دمکراسی واقعی اعلام کرد و گفت هیچ حقی نمی تواند از حامیان یا مخالفان او گرفته شود.

مرسی قرار است برای ادای سوگند در برابر دادگاه قانون اساسی ظاهر شود، و به نظر می رسد به خواست شورای نظامی حاکم در مورد جزییات انتقال قدرت گردن نهاده است. مرسی عهد کرده بود مقام ریاست جمهوری را در برابر پارلمان بر عهده بگیرد، اما شورای نظامی گفت به دلیل منحل شدن پارلمان که در استیلای اخوان المسلمین بود او این کار را در برابر دادگاه قانون اساسی انجام خواهد داد .
برخی از ناظران گفته اند این اختلاف ممکن است نخستین مرحله مبارزه ای طولانی برای کسب قدرت بین اخوان المسلمین و ارتش باشد.
XS
SM
MD
LG