لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

محمد مرسی پیروز انتخابات مصر اعلام شد


حامیان محمد مرسی با اعلام خبر پیروزی او در میدان تحریر شادی کردند و هلهله سردادند
حامیان محمد مرسی با اعلام خبر پیروزی او در میدان تحریر شادی کردند و هلهله سردادند
محمد مرسی، نامزد تحت حمایت اخوان المسلمین رسما به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام شد.

کمیسیون انتخاباتی مصر اعلام کرد که آقای مرسی، ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار رای از مجموع ۲۶ میلیون رای را به خود اختصاص داده است و در مجموع ۵۱ درصد آرای دور دوم انتخابات را کسب کرده است.

احمد شفیق، رقیب او در رقابت انتخاباتی و آخرین نخست وزیر حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر با فاصله ای اندک ، ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار رای را به خود اختصاص داد.

فاروق سلطان رئیس کمیسیون انتخابات مصر، در سخنانی طولانی پیش از اعلام نتیجه نهایی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که بیش از ۸۰۰ هزار رای باطل شدند. آقای سلطان در این سخنان همچنین بر استقلال کمیسیون تاکید کرد.

هر دو کاندیدا روی هم رفته ۴۵۶ مورد شکایت درباره روند انتخابات ارائه کرده بودند که به گفته آقای سلطان، اغلب یا درباره تقلب بود و یا ممانعت از رای دادن مسیحیان در حوزه های رای گیری در شمال کشور. اغلب این موارد شکایت رد شدند.

قرار است که رئیس جمهور منتخب، اواخر ماه جاری میلادی، در مقابل دادگاه عالی کشور سوگند یاد کند.

پیروزی مرسی، نقطه عطفی در مذاکرات پشت پرده میان اخوان المسلمین و شورای عالی نیروهای مسلح مصر در یک هفته گذشته به شمار می رود.

محمد مرسی، تنها ساعاتی پس از برگزاری دور دوم انتخابات اعلام پیروزی کرده بود اما کمیسیون اعلام رسمی نتیجه انتخابات را تا روز یکشنبه به تعویق انداخت.

آینده سیاسی نامطمئن

علی رغم پیروزی مرسی، پرسش های بسیاری درباره اختیارات او بی پاسخ است. شورای عالی نیروهای مسلح مصر (اسکاف)، که وعده داده قدرت را تا اول ماه ژوئیه (یک هفته دیگر) به غیرنظامیان واگذار کند، پیش از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از طریق دادگاه عالی قانون اساسی، پارلمان جدید و اسلامگرای مصر را منحل کرد و سپس کمی پیش از پایان رای گیری در بخشنامه ای از کاهش اختیارات رئیس جمهور منتخب (هر که باشد) و در مقابل، افزایش اختیارات شورای نظامی خبر داد. مثلا این بخشنامه می گوید رئیس جمهور، تنها با تایید شورای نظامی می تواند اعلام جنگ کند.

شورای نظامی مصر، همچنین تا زمان انتخاب پارلمان جدید، قانونگزاری و بودجه را نیز در اختیار دارد.

همزمان با سخنرانی آقای سلطان در کنفرانس خبری، هزاران تن از هواداران محمد مرسی، که چندین روز است در میدان تحریر قاهره ساکن شده اند، شادی کردند و هلهله سردادند. آنان پیشتر گفته بودند تا اعلام رئیس جمهور منتخبشان در میدان تحریر می مانند.
XS
SM
MD
LG