لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۴

محمد مرسی سوگند ریاست جمهوری یاد کرد


محمد مرسی به عنوان رییس جمهوری جدید مصر سوگند یاد کرده است ، و فصل جدیدی در تاریح کشور که نخستین رییس جمهور غیر نطامی خود را انتخاب می کند می گشاید.

مرسی آیین تحلیف را روز شنبه در دادگاه قانون اساسی بجای آورد و عهد کرد به قانون اساسی احترام بگذارد.

مرسی جانشین حسنی مبارک که سال پیش در قیام عمومی برکنار شد می شود.
او سپس در دانشگاه قاهره حضور یافت و در جمع صدها نفر از شخصیت های داخلی و بین المللی سخن گفت. او تاکید کرد آنچه را در توان دارد برای حفاظت از مصر و مرزهایش به کار خواهد برد، و یاد آور شد نهادهای قانونی به قدرت بازخواهند گشت و ارتش نقش دفاعی خود را از سر خواهد گرفت.

تحلیف مرسی یک روز پس از آن صورت می گیرد که او در میدان تحریر قاهره در برابر ده ها هزار نفر که برای اعتراض به حکومیت نظامیان جمع شده بودند سخن
گفت. او به مصریان در سراسر کشور و در خارج درود فرستاد و گفت خون انقلابیونی که در قیام کشته شدند درخت آزادی را آبیاری کرد. مرسی همچنین گفت به افتخاری که مردم مصر به او داده اند مباهات می کند.


مرسی گفته بود مقام ریاست جمهوری را در برابر پارلمان برعهده خواهد گرفت. اما شورای نظامی گفت به دلیل انحلال پارلمان، تحلیف در برابر دادگاه قانون اساسی برگزار خواهد شد.


برخی از ناظران می گویند این نبود توافق ممکن است نخستین مرحله مبازره ای طولانی برای کسب قدرت بین اخوان المسلمین و ارتش باشد.


XS
SM
MD
LG