لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

تأیید صلاحیت شفیق برای دور دوم انتخابات مصر


سربازان مصری در برابر دادگاه قانون اساسی مصر هنگام تظاهرات مردم در روز پنجشنبه
سربازان مصری در برابر دادگاه قانون اساسی مصر هنگام تظاهرات مردم در روز پنجشنبه
دادگاه قانون اساسی مصر راه را برای شرکت احمد شفیق نخست وزیر سابق در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر در روز یکشنبه هموار کرد.

به گفته خبرگزاریها بعد از اعلام حکم دادگاه قانون اساسی قاهره متشنچ شده است.


روز پنجشنبه صدها نفر در حالی که شعار می دادند و خواهان «سقوط رژیم نظامی» بودند در برابر دادگاه جمع شدند.

شفیق در نخستین دور انتخابات در اواخر ماه مه، پس از محمد مورسی کاندیدای اخوان المسلمین قرار گرفت و به همراه او به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یافت.

احمد شفیق در جمع طرفدارانش رای دادگاه را «تاریخی» نامید و مردم مصر را ترغیب کرد در انتخابات شرکت کنند. او قول داد مصر به دوران پرشکوه خود باز خواهد گشت و گفت آینده حالا نوشته می شود.

آقای شفیق خشونت را رد کرد ، گفت نیازی به استفاده از تهدید نیست. وی افزود به حقوق تمام مصربان برای اعتراض احترام خواهد گذاشت.


بسیاری از متحدان گروه اسلامگرا گفته اند شفیق با حسنی مبارک رییس جمهوری سابق ارتباط دارد و باید از رقابت های انتخاباتی کنار گذاشته شود. یک عضو ارشد حزب عدالت و توسعه احوان المسلمبن هشدار داد مصر وارد «تونلی تاریک» می شود.

قانونی در ماه آوریل به تصویب پارلمان مصر رسید که بر اساس آن بسیاری از کسانی که در حزب حاکم مصر در دوره مبارک پست های مهمی داشتند، از حقوق سیاسی محروم شده اند.

این قانون و مصداقهای آن در دادگاه قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت
. صلاحبت احمد شفیق برای شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تایید شد، اما دادگاه آن بخش از قانون مصوب ماه آوریل را تصویب کرد که صلاحیت یک سوم قانون گذاران را رد می کند.
XS
SM
MD
LG