لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۳

ستاد انتخاباتی احمد شفیق در مصر به آتش کشيده شد


تظاهرکنندگان مصری که از خبر ورود آخرين نخست وزير حسنی مبارک به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به خشم آمده بودند، دفتر مبارزات انتخاباتی احمد شفيق را در پی اعلام نتايج رسمی انتخابات، مورد هجوم قرار داده و به آتش کشيدند.
پرسنل اورژانس شامگاه دوشنبه گفتند آتش سوزی در مقر انتخاباتی احمد شفیق در قاهره خاموش شده است و کسی آسيب نديده است.
پیش از اين حمله، چندين هزار نفر در میدان تحریر قاهره و مکان های دیگر در سراسر مصر با دادن شعار علیه نیروهای نظامی، احمد شفیق و محمد مرسی، نامزد اسلامگرای اخوان المسلمين، به تظاهرات پرداختند.
بر اساس نتايج اعلام شده از نخستين انتخابات آزاد ریاست جمهوری در مصر که هفته گذشته برگزار شد، آقای مرسی، نامزد اخوان المسلمين، بالاترين تعداد رأی را کسب کرد و احمد شفیق، کانديدای سکولار، مقام دوم را بدست آورد.
شفیق به طور گسترده ای به عنوان ادامه و نمادی از حکومت مبارک نگريسته می شود و رقابت او در برابر محمد مرسی قطبی شده ترين نتيجه ای بود که می توانست در اين انتخابات شکل گيرد.
نتايج آرا دور اول انتخابات در ميان مردم مصر شکاف ايجاد کرده است و عمیقا فعالينی را که در سال ۲۰۱۱ در برابر مقامات قدیمی دولت مبارک برخاستند، نااميد ساخته است.
نتایج انتخابات ریاست جمهوری حتی پيش از انتشار، مورد اعتراض قرار گرفت.
سه کاندیدای اول با ادعای بروز تخلفات و تقلب در آرا از کميسيون انتخابات، خواستار رسيدگی شدند. حمدين صباحی، از حرب سوسياليست، بازشماری آرا را در پنج استان مورد اختلاف، خواستار شده است.
XS
SM
MD
LG