لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

آمریکا به مصر هلیکوپتر آپاچی می‌دهد


چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در تماسی تلفنی با صدقی صبحی، همتای مصری خود تایید کرد که ایالات متحده در حمایت از تلاش‌های قاهره در مبارزه با تروریسم، ۱۰ هلیکوپتر آپاچی به مصر تحویل خواهد داد.

قرار بود این هلیکوپترها پیشتر در سال جاری به مصر تحویل داده شوند، اما رفتار دولت جدید مصر در سرکوب مخالفان -که عمدتا از گروه اخوان المسلمین بودند - و حامیان رئیس جمهور اسلامگرای سابق - محمد مرسی - تحویل هلیکوپترها را به حالت تعلیق درآورد. در آوریل سال جاری میلادی (فروردین ماه) واشنگتن اعلام کرد که تعلیق اخیر را لغو کرده است.

امنیت منطقه‌ای در خاورمیانه و شمال آفریقا، و همچنین ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا در مبارزه با شبه نظامیان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی»، از دیگر محورهای گفتگوی تلفنی آقایان هیگل و صبحی بود. آقای هیگل همچنین بابت نقش مصر در میانجیگری آتش‌بس میان غزه و اسرائیل، از وزیر دفاع مصر تشکر کرد.

مصر میزبان دور جدید مذاکرات خاورمیانه

روز گذشته اعلام شد که قاهره، روز دوشنبه، میزبان مذاکراتی میان نمایندگان فتح، به ریاست محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و رهبران حماس از نوار غزه خواهد بود.

جنگ ۵۰ روزه میان حماس و اسرائیل، با آتش‌بس ۲۶ اوت (۴ شهریور) پایان یافت.

مذاکره‌کنندگان فلسطینی روز چهارشنبه با هیات مذاکره‌کننده اسرائیل ملاقات و مذاکره خواهند کرد.

حملات اسرائیل بیشتر نقاط نوار غزه را به تلی از خاک بدل کرد و حدود ۲۱۰۰ فلسطینی را به کشتن داد. از طرف اسرائیلی نیز حدود ۷۰ نفر کشته شدند.

قبل از وقوع جنگ، حماس و فتح توافق کرده بودند که تحت رهبری محمود عباس یک دولت وحدت ملی تشکیل دهند. اسرائیل که حماس را گروهی تروریستی تلقی می کند این اقدام را محکوم کرده است.

فلسطینی‌ها خواستار رفع حصر غزه، احداث بندر غزه و آزادی زندانیان حماس از زندان‌های اسرائیل هستند. اسرائیل خواستار در اختیارگرفتن مرزهای غزه است تا از ورود تسلیحات به غزه جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG