لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۹

مصر همچنان آماده میزبانی گفتگوی فلسطینی‌ها و اسرائیل است


لحظاتی پیش از کنفرانس خبری مشترک عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر (چپ) و ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا (راست) - قاهره، ۱۱ مرداد

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر می گوید پیشنهاد صلح کشورش برای پایان دادن به درگیری در غزه «همچنان روی میز است» و مصر مایل است هرچه زودتر شاهد پایان یافتن خشونت ها در غزه باشد.

به رغم خشونت ها در غزه، مصر همچنان به تلاش های دیپلماتیک ادامه داد. هیأتی که قرار بود از اسرائیل به قاهره برود، در گرماگرم درگیری ارتش اسرائیل با شبه نظامیان حماس برنامه سفرش را لغو کرد. ورود هیأت فلسطینی هم که هفته گذشته اعلام شده بود، هنوز در عمل صورت نگرفته است.

آقای السیسی همراه با ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا، که برای دیداری کوتاه در مصر به سر می برد، روز شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک از پایان گرفتن سریع خصومت ها میان اسرائیل با حماس حمایت کردند.

آقای السیسی تأکید کرد که «هیچ گزینه ای» برای پیشنهاد صلح مصر وجود ندارد و در صورتی که در آغاز درگیری با این پیشنهاد موافقت شده بود، «جلوی خونریزی و از بین رفتن جان این همه انسان گرفته می شد.»

رئیس جمهوری مصر می گوید طرح صلح کشورش «هنوز به قوت خود باقی است و می تواند مناقشه را حل و فصل کند.» وی گفته در خارج از مصر هم از شروع درگیری، با همه طرفین درگیری گفتگوهایی داشته؛ و تأکید کرده که پیشنهادش را پیش از شروع حملات زمینی اسرائیل، و کشته شدن عده زیادی از مردم بی گناه مطرح کرده بود.

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطین گفته هیأت فلسطینی روز یکشنبه برای مذاکرات از پیش برنامه ریزی شده با اسرائیل، در قاهره خواهد بود.

آتش بس ۷۲ ساعته ای که شامگاه پنجشنبه از سوی جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در غزه اعلام شده بود، در کمتر از ۹۰ دقیقه نقض شد. اسرائیل روز جمعه اعلام کرد یک بمبگذار انتحاری سربازان اسرائیلی را که برای تخریب تونل های زیرزمینی حماس به نزدیکی رفح رفته بودند، حمله کرد. اسرائیل می گوید دو سرباز آن کشور کشته، یک سرباز دیگر به اسارت شبه نظامیان حماس درآمده است.

اسرائیل و حماس یکدیگر را به نقض آتش بس انساندوستانه متهم کرده اند.

حماس می گوید حمله سه هفته ای اسرائیل از هوا و زمین به نوار غزه در حدود ۱،۶۰۰ کشته برجاگذاشته که بیشترشان غیرنظامی بودند. ۶۰ سرباز و ۳غیرنظامی اسرائیلی هم در این مدت کشته شده اند.

اسرائیل خواستار خلع سلاح حماس در نوار غزه و توقف حملات راکتی از آن منطقه به داخل خاک اسرائیل شده است. از سوی دیگر، فلسطینیان خواستار رفع محاصره غزه از سوی اسرائیل و مصر هستند – که مردم غزه را با مشکلات اقتصادی و منع مسافرت مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG