لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

محمد مرسی، با تدابیر شدید امنیتی وارد دادگاه شد


محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر صبح دوشنبه به وقت قاهره، با هلیکوپتر به محل برگزاری دادگاهش در آکادمی پلیس قاهره منتقل شد. این دادگاه به اتهامات او در دامن زدن به خشونت ها و کشتن مردم رسیدگی می کند. پیشتر حسنی مبارک، رئیس جمهوری اسبق مصر نیز در همین دادگاه محاکمه شده بود.

محمد مرسی از زمان سقوط دولتش در ماه ژوئیه (اوایل تابستان) در یک مکان نامعلوم نظامی نگهداری می شد. مرسی و ١٤ عضو ارشد اخوان المسلمین به مشارکت در قتل افراد مرتبط با اعتراضات مخالفان دولت مرسی در مقابل کاخ ریاست جمهوری در قاهره در دسامبر سال گذشته، متهم شده اند.

در صورتی که این افراد در دادگاه مجرم شناخته شوند، ممکن است با مجازات مرگ مواجه شوند.

این اولین حضور محمد مرسی در انظار عمومی پس از برکناری از سمت ریاست جمهوری مصر تاکنون است.

برگزاری دادگاه فوق نگرانی از بی ثباتی بیشتر در کشور را در میان مردم دامن زده است.

در آستانه برگزاری دادگاه محمد مرسی و ١٤ تن دیگر از چهره های ارشد دولت او، تدابیر امنیتی در مصر شدت یافت.

اخوان المسلمین در اعتراض به دادگاه مرسی و دوستان او، حامیانشان را به تظاهرات گسترده خیابانی در روز دوشنبه فراخوانده است اما به دلیل سرکوب پلیس، شمار تظاهرکنندگان حمایت کننده از اخوان نسبت به گذشته کاهش یافته است. همزمان پلیس ضد شورش درخیابان ها حضور گسترده ای یافته تا هرگونه تظاهرات را تحت کنترل درآورد.

پلیس ضد شورش مصر تظاهرات ١٤ اوت در حمایت از مرسی را سرکوب کرد. صدها اسلامگرا در جریان درگیری با پلیس جان باختند و هزاران نفر، از جمله رهبران ارشد اخوان المسلمین دستگیر شدند.

دولت نظامی مصر فعالیت های اخوان المسلمین را ممنوع و بخشی از دارایی آن را مصادره کرد. اخوان المسلمین گفته است که دادگاه محمد مرسی را به رسمیت نمی شناسد.

محمد الدماتی، یکی از وکیلان اخوان المسلمین هفته پیش گفت مرسی همچنان اصرار دارد که برکناری او از طریق کودتای نظامی بود و او رئیس جمهور مشروع مصر است.

ارتش مصر محمد مرسی را در سوم ژوئیه سال جاری میلادی، به دنبال اعتراضات خیابانی منتقدانی که او را به تلاش برای انحصار قدرت و شکست در بهبود اقتصاد متهم می کردند، از قدرت برکنار کرد.
XS
SM
MD
LG