لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

جان کری: محاکمه مرسی عادلانه و شفاف برگزار شود


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه (٣ نوامبر) با رهبران نظامی و غیرنظامی مصر دیدار و گفتگو کرد. این اولین دیدار یک مقام بلندپایه ایالات متحده از مصر از زمان کودتا علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری مخلوع بوده است.

آقای کری یک روز پیش از آغاز روند رسیدگی به اتهامات به رئیس جمهوری پیشین مصر خواستار برگزاری محاکمه عادلانه و شفاف برای مرسی شد.

جان کری گفت بر هیچ کس پوشیده نیست که مصر، از ماه ژوییه و کودتای نظامی در کشور شرایط دشواری را پشت سر گذاشته است، اما او به مقامات این کشور گفت پرزیدنت اوباما اطمینان دارد که مردم مصر بر همه این چالش ها فائق خواهند آمد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت «ایالات متحده معتقد است زمانی که مصر یک دولت غیرنظامی داشته باشد که بر اساس اصول دموکراتیک و با آرای همه مردم برگزیده شده و حاکمیت آن بر پایه قانون، احترام به آزادی های بنیادین و اقتصاد آزاد و رقابتی استوار باشد، مناسبات و مشارکت بین ایالات متحده و مصر مستحکم تر از همیشه خواهد بود».

دیدار آقای کری یک روز پیش از آغاز روند دادرسی و محاکمه محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر انجام شد.

آقای کری پس از دیدار و گفتگو با نبیل فهمی، وزیر امور خارجه مصر در کنفرانس خبری خود از آقای مرسی به اسم نام نبرد، اما از اهمیت اجرای عدالت برای افراد غیرنظامی سخن گفت.

وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت «من و آقای فهمی در مورد ضرورت اطمینان از اجرای عدالت، برگزاری محاکمه های شفاف و منصفانه برای مردم مصر صحبت کردیم».

ایالات متحده در واکنشی نسبت به خشونت های پس از کودتایی که به خلع آقای مرسی منتهی شد، ارسال بخش عمده ای از سیستم های تسلیحاتی به مصر را به حالت تعلیق در آورد. اما واشنگتن هنوز کمک نظامی به مصر ارسال می کند.

اکبر احمد، استاد دانشگاه آمریکایی قاهره می گوید موضع میانه ای که آمریکا اتخاذ کرده است، هیچ کس را راضی نمی کند. او می گوید «هر دو طرف مسئله از یکدیگر انتقاد می کنند، طرفین ادعا خواهند کرد که این رویکرد کافی نیست و باید هواداری از یک طرف ماجرا به طور قطع اعلام شود».

داگ باندوو، تحلیلگر «موسسه کاتو» می گوید هواداران مرسی در اخوان المسلمین معتقدند ایالات متحده حاکمیت نظامی مصر را به دموکراسی نوپای این کشور ترجیح می دهد و همین امر این گروه را تندروتر و افراطی تر خواهد کرد.

او می گوید «ما با این خطر روبرو هستیم که این رهبری نیمه میانه رو، با شرایط کنونی آن را تخریب کنیم و سبب شویم یک رهبری بسیار جوان تر و افراطی تر ظهور کند».

منال عمر، تحلیلگر «موسسه صلح» ایالات متحده می گوید شیوه مدیریت انتظارات سیاسی در مصر و سراسر شمال آفریقا توسط ایالات متحده در نهایت به تعیین میراث مشروعیت انقلاب های «بهار عربی» و نسل جوانی که به آن ها پیوسته اند، کمک خواهد کرد.

منال عمر می گوید «در این انتخابات، صندوق رای وجود داشته و از طریق یک سیستم (رای گیری) این نظام تثبیت شده و تغییر پارادایم عظیمی در فکر نسل جوان منطقه ایجاد شد. نگرانی من این است که تحولات امروز مصر این پیام را ارسال کند که شما فریب خوریده اید، این شیوه شنیدن پیام نسل جوان نیست. فقط خشونت حکمفرما خواهد شد».

آقای کری می گوید «موفقیت اقتصادی مصر با پیشرفت این کشور به سمت گذار دموکراتیک مرتبط است. ثبات، ضامن سرمایه گذاری و گردشگری در کشور است و هر دو عامل کارآفرینی برای مردم مصر هستند».

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید «ایالات متحده معتقد است که دولت موقتی که با پشتیبانی نیروهای نظامی تشکیل شده اند نشان داده است که برای بازگرداندن کشور به حاکمیت غیرنظامی مصمم است».
XS
SM
MD
LG