لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

میانجیگری دیپلماتهای خارجی در مصر شکست خورد


ریاست جمهوری مصر می گوید تلاش فرستادگان خارجی برای میانجیگری و حل اختلاف میان اسلامگرایان و دولت موقت شکست خورده است.

بیانیه روز چهارشنبه ریاست جمهوری، اخوان المسلمین ِ طرفدار محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده را در زمینه شکست مذاکرات و تبعات ناشی از آن مقصر دانسته است.
دیپلماتهای ایالات متحده، اروپا و کشورهای عربی ظرف یک ماهی که از برکناری مرسی می گذرد، با مقامهای دو طرف دیدار و مذاکره کرده اند. در این مدت ارتش دولت موقتی به رهبری عدلی منصور را جانشین دولت مرسی کرده است، ولی اسلامگرایان اصرار دارند که مرسی باید به قدرت بازگردانده شود.

آخرین تلاشهای میانجیگری توسط دو سناتور امریکایی: جان مک کین و لیندزی گراهام صورت گرفت که به تقاضای باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا به مصر رفته اند. سناتورهای امریکایی از رهبران دولت موقت خواسته اند که رهبران اسلام گرایان را از بازداشت آزاد کنند تا تسهیلی در حل بحران سیاسی کشور پدید آید.

سناتور مک کین و سناتور گراهام روز سه شنبه با ژنرال السیسی وزیر دفاع و فرمانده ارتش مصر دیدار کردند. تشویق مقامهای جدید مصر برای بازگشت به دموکراسی بخشی از ماموریت سناتورهای امریکایی در مصر است.

سناتور گراهام به خبرنگاران گفت به اعتقاد او برای دولت مصر «غیر ممکن» است باب گفتگو را با کسی که در زندان بسر می برد بگشاید.
مقامهای دولت موقت مصر اعضای ارشد اخوان المسلمین، از جمله محمد مرسی رئیس سابق جمهوری مصر را از زمان برکناری در بازداشت نگه داشته اند. مقامهای مصر اسلامگرایان را مشوق خشونت توصیف کرده اند.

گراهام می گوید اگر رهبران سیاسی بازداشت شده مرتکب جرمی شده باشند، نظام قضایی مصر باید در آینده به آنها رسیدگی کند.
سناتور مک کین گفت همه احزاب مصر باید در گفتگوهای انتقال سیاسی مشارکت داشته باشند و خشونت را رد کنند.

هردو سناتور از برکناری محمد مرسی به عنوان «کودتا» انتقاد کردند. این موضع با موضع دولت امریکا که می گوید برکناری مرسی را به عنوان بخشی از روند بازگشت دموکراسی می بیند متفاوت است.
ارتش مصر می گوید برکناری مرسی در واکنش به خواست میلیونها شهروند عرفی گرای این کشور بوده است که در سراسر کشور تظاهرات بزرگی برای پایان حکومت اسلامگرایان برگزار کردند.

آقای مرسی یک سال پیش به ریاست جمهوری مصر برگزیده شد. انتخاب او نخستین انتخابات دموکراتیک یک رئیس جمهوری در این کشور بود. منتقدان می گویند او دراین مدت قدرت را به صورتی انحصاری به اخوان المسلمین منتقل کرده بود و نوع زندگی عرفی گرایان را مورد تهدید قرار داده بود.

اخوان المسلمین دو تجمع بزرگ اعتراضی شبانه روزی برگزار کرده است و خواهان بازگشت مرسی به قدرت اند.
مقامهای امنیتی تهدید کرده اند که این دو تجمع را پراکنده خواهند کرد. دولت امریکا از مصر خواسته است از اقدامات خشونت آمیز بپرهیزد.
XS
SM
MD
LG