لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

دو سناتور آمریکایی با مقامهای مصر دیدار کردند


قاهره، سه شنبه ۶ اوت ۲۰۱۳، نشست سناتورهای آمریکایی با مقام های مصری
قاهره، سه شنبه ۶ اوت ۲۰۱۳، نشست سناتورهای آمریکایی با مقام های مصری
سناتور جان مک کین و سناتور لیندزی گراهام که بنا به تقاضای باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به مصر رفته اند، با مقامهای این کشور ملاقات و گفت و گو کرده اند.

مک کین و گراهام روز سه شنبه در پی ملاقات و مذاکره با فرمانده ارتش و وزیر دفاع مصر عبدالفتاح السیسی، در نشستی خبری در سفارت آمریکا در قاهره شرکت کردند و گفتند در دیدار با آقای السیسی به وی گفته اند که به اعتقاد آنها مذاکره با کسی که زندانی است، ناممکن است.

لیندزی گرام گفت وی و سناتور مک کین از ژنرال السیسی خواسته اند فعالان سیاسی اسلام گرا را از زندان آزاد کند تا امکان مذاکره و رسیدن به راه حلی دموکراتیک وجود داشته باشد.

ایالات متحده می خواهد وضع مصر هر چه زودتر به شرایط عادی بازگردد.

اخوان المسلمین روز دوشنبه گفت دیدار یکی از رهبران ارشد این سازمان که در زندان به سر می برد با فرستادگان بین المللی به مصر سازنده نبوده است.

خیرات الشاطر - معاون رهبر اخوان المسلمین که به اتهام تبلیغ خشونت در زندان بسر می برد- با ویلیام برنز قائم مقام وزارت امور خارجه امریکا و تعدادی از دیپلماتهای اروپایی و اتحادیه عرب دیدار و گفتگو کرد.

سخنگوی اخوان المسلمین گفت فرستادگان بین المللی وقت خود را تلف می کنند و باید با مرسی مذاکره کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا می گويد برنامه ای برای دیدار با آقای مرسی وجود ندارد. ارتش محمد مرسی را روز سوم ژوئیه از کار بر کنار کرد و او را در خانه ای تحت نظر قرار داده است.

اخوان المسلمین با برگزاری دو اجتماع بزرگ شبانه روزی در قاهره خواهان بازگشت مرسی به قدرت شده است. مقامهای امنیتی تهدیدکرده اند که این اجتماع را متفرق خواهند کرد. ایالات متحده از مصریان خواسته است از خشونت پرهیز کنند و دولت انتقالی شامل همه گروههای کشور باشد.

دولت موقت گفته است روز ۲۵ اوت خیرات الشاطر و محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین را محاکمه خواهد کرد. آنها متهم به آغاز خشونت منجر به مرگ تظاهر کنندگان در ماه ژوئن شده اند. محمد بدیع دستگیر نشده است.

عصر دوشنبه نیز چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا تلفنی با عبد الفتاح السیسی وزیر دفاع مصر گفتگو کرد.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا در این مورد آمده است: وزرای دفاع آمریکا و مصر در مورد پیشرفت تلاشهای میانجیگرانه آمریکا و اتحادیه اروپا با هدایت نیکلاس برنز قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا و برناردینو لئون نماینده ویژه اتحادیه اروپا گفتگو کردند. در این مکالمه ژنرال السیسی بر تعهد خود برای یک راه حل صلح آمیز در مورد تظاهرات جاری تاکید و از حمایت آقای هیگل قدردانی سپاسگزاری کرد. وی همچنین بر تعهد دولت موقت مصر برای یک نقشه راه سیاسی فراگیر برای همه مصری ها تاکید گذارد.
XS
SM
MD
LG