لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

سناتورهای امریکایی با مقامهای مصر دیدار می کنند


سناتور جان مک کین و سناتور لیندزی گراهام که بنا به تقاضای باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا به مصر رفته اند، با مقامهای این کشور ملاقات می کنند.

ایالات متحده می خواهد وضع مصر هر چه زودتر به شرایط عادی بازگردد.
به گفته مقامهای مصر انتظار می رود سناتورهای امریکای در این سفر با عدلی منصور رئیس جمهوری موقت و عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش کشور گفتگو کنند. هنوز روشن نیست که آیا سناتورها با مقامهای اخوان المسلمین نیز دیداری خواهند داشت یا نه. گروه اخوان از همکاری در روند انتقال قدرت از خودداری کرده است و خواهان بازگشت محمدمرسی به قدرت است.

اخوان المسلمین روز دوشنبه گفت دیدار یکی از رهبران ارشد این سازمان که در زندان بسر می برد با فرستادگان بین المللی به مصر سازنده نبوده است.
خیرات الشاطر - معاون رهبر اخوان المسلمین که به اتهام تبلیغ خشونت در زندان بسر می برد با ویلیام برنز قائم مقام وزارت امور خارجه امریکا و تعدادی از دیپلماتهای اروپایی و اتحادیه عرب دیدار و گفتگو کرد.

سخنگوی اخوان المسلمین گفت فرستادگان بین المللی وقت خود را تلف می کنند و باید با مرسی مذاکره کنند.
وزارت امور خارجه امریکا می تواند برنامه ای برای ددیار با آقای مرسی وجود ندارد. ارتش محمد مرسی را روز سوم ژوئیه از کار بر کنار کرد و او را در خانه ای تحت نظر قرار داده است.

اخوان المسلمین با برگزاری دو اجتماع بزرگ شبانه روزی در قاهره خواهان بازگشت مرسی به قدرت شده است. مقامهای امنیتی تهدیدکرده اند که این اجتماع را متفرق خواهند کرد. ایالات متحده از مصریان خواسته است از خشونت پرهیز کنند و دولت انتقالی شامل همه گروههای کشور باشد.

دولت موقت گفته است روز ۲۵ اوت خیرات الشاطر و محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین را محاکمه خواهد کرد. آنها متهم به آغاز خشونت منجر به مرگ تظاهر کنندگان در ماه ژوئن شده اند. محمد بدیع دستگیر نشده است.

عصر دوشنبه نیز چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا تلفنی با عبد الفتاح السیسی وزیر دفاع مصر گفتگو کرد.
در بیانیه وزارت دفاع امریکا در این مورد آمده است: وزرای دفاع آمریکا و مصر در مورد پیشرفت تلاشهای میانجیگری آمریکا و اتحادیه اروپا با هدایت نیکلاس برنز قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا و برناردینو لئون نماینده ویژه اتحادیه اروپا گفتگو کردند. در این مکالمه ژنرال السیسی بر تعهد خود برای یک راه حل صلح آمیز در مورد تظاهرات جاری تاکید و از حمایت آقای هیگل قدردانی سپاسگزاری کرد. وی همچنین بر تعهد دولت موقت مصر برای یک نقشه راه سیاسی فراگیر برای همه مصریها تاکید گذارد.
XS
SM
MD
LG