لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

تاکید رئیس جمهوری مصر و ولیعهد عربستان بر گسترش روابط دوجانبه


محمد‌بن سلمان، ولیعهد عربستان / عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر
محمد‌بن سلمان، ولیعهد عربستان / عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، که به عربستان سفر کرده، در دیدار با محمد‌بن سلمان، ولیعهد عربستان درباره تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی، موضوعات مورد علاقه مشترک و تلاش‌های انجام‌ شده در این راستا گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، بن‌سلمان و السیسی در این دیدار روابط نزدیک و تاریخی دو کشور، چشم‌انداز همکاری‌های مشترک و راه‌های ارتقا و توسعه آن در زمینه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادند.

سفر رئیس جمهور مصر به عربستان پس از آن صورت گرفت که محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان سعودی در ژانویه گذشته گفت که ریاض کمک‌های بی قید و شرط به مصر را متوقف می‌کند.این موضوع باعث ایجاد اختلافی کوتاه‌مدت بین رسانه‌های مرتبط با دولت در هر دو کشور شد.

حدود ۲۸ میلیارد دلار از ۳۴.۲ میلیارد دلار ذخایر خارجی قاهره در ماه فوریه، مربوط به سپرده‌های متحدان ثروتمند حوزه خلیج فارس در این کشور است. این میزان سپرده نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته‌است.

به‌تازگی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اعلام کردند که مایلند در کشورهایی که از این حوزه کمک‌ دریافت می‌کنند، اصلاحاتی انجام دهند.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین که به افزایش شدید قیمت گندم و تورم افسارگسیخته دامن زد، دارایی اقتصادی مصر که به واردات وابسته است، آشکارا کاهش یافته است.

از سوی دیگر عربستان سعودی در ماه آینده از نشست اتحادیه عرب میزبانی می‌کند.

پوند مصر در سال گذشته نیمی از ارزش خود را از دست داد و تورم سالانه این کشور در ماه فوریه به «۳۲.۹ درصد» رسید.

XS
SM
MD
LG