لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

عربستان اسد را برای حضور در نشست سران اتحادیه عرب دعوت می‌کند


بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه گزارش داد عربستان سعودی قصد دارد بشار اسد را به نشست رهبران اتحادیه عرب که قرار است ١٩ مه به میزبانی ریاض برگزار شود، دعوت کند.

دو منبع به رویترز گفته‌اند شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در هفته‌های آتی با سفر به دمشق دعوتنامه رسمی شرکت در این نشست را به بشار اسد ارایه خواهد کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی
شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی

به گفته یکی از آنها، مذاکرات درباره سفر شاهزاده فیصل به سوریه به دلیل وقوع زمین‌لرزه اخیر به تعویق افتاده بود.

این در حالی است که با سفر روز شنبه وزیر امور خارجه سوریه به قاهره، مصر نیز روابط با رژیم بشار اسد را به شیوه جدی‌تری از سر گرفته است.

ایالات متحده و قطر از جمله کشورهایی هستند که با یادآوری کشتار بیرحمانه سوری‌ها توسط بشار اسد و لزوم رسیدن به یک راه‌حل سیاسی در سوریه، مخالف عادی‌سازی روابط با رژیم اسد هستند.

عضویت سوریه در اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۱ به حالت تعلیق در آمد و حضور احتمالی اسد در نشست رهبران این اتحادیه، عمده‌ترین تحول در چارچوب تلاش‌های وی برای عادی‌سازی روابط با جهان عرب خواهد بود.

اگرچه بازگشت سوریه به اتحادیه عرب اهمیتی عمدتا نمادین خواهد داشت، اما نمایانگر تغییر در رویکرد منطقه‌ای به جنگ داخلی سوریه خواهد بود.

عمده کشورهای عربی و غربی بشار اسد را به دلیل سرکوب مرگبار معترضان و مخالفان از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور تحریم کرده‌اند.

تا کنون صدها هزار سوریه‌ای در جریان جنگ داخلی این کشور کشته و میلیون‌ها نفر دیگر نیز در داخل و یا خارج این کشور پناهنده شده‌اند.

XS
SM
MD
LG