لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

آمریکا:تصمیمی پیرامون ادامه کمک مالی به مصر اتخاذ نشده


حازم الببلاوی نخست وزیر موقت مصر
حازم الببلاوی نخست وزیر موقت مصر

دوسال و نیم آشوب سیاسی اقتصاد مصر را به آستانه سقوط کشانده و وارد کردن غذا و سوخت را مشکل کرده است.

دولت موقت مصر از اظهارات وزارت امورخارجه آمریکا که حکومت محمد مرسی را غیر دموکراتیک توصیف می کند استقبال کرده است، و آشکارا ابراز امیدواری کرده که این موضع نشان آن باشد که واشنگتن کمک یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری سالانه خود به مصر را قطع نخواهد کرد.

آمریکا در واکنش به برکناری محمد مرسی با احتیاط عمل کرده است. قوانین ایالات متحده کمک به کشورهایی را که درآنها دولت های برگزیده درکودتای نظامی برکنار می شوند ممنوع کرده است. تاکنون، مقامات گفته اند هنوز بسیار زود است گفته شود آیا رودیدادهای مصر در این توصیف می گنجد یا نه.

با این حال، به گزارش رویترز، جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه روزچهارشنبه گفت دولت مرسی دموکراتیک نبود، و افزود حضور میلیون ها مصری که بیرون آمدند و نظریاتشان را ابراز داشتند روشن می سازد دموکراسی فقط پیروزی در حوزه های رای گیری نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر، روز پنجشنبه گفت اظهارات ساکی «درک و شناخت تحولات سیاسی کشور را که در حضور میلیون ها نفر در خیابان ها تجسم یافت، منعکس می کند.»

در روزهای پیش از برکناری مرسی، سفیر آمریکا در قاهره با تاکید براین که او به گونه ای دموکراتیک انتخاب شده و اشاره به آنچه نادرس بودن اعتراضات خیابانی خواند، با انتقاد شدید مخالفان رویرو شد.

روز دوشنبه، کاخ سفید حاضر نشد برکناری مرسی را کودتای نظامی بنامد و گفت تصمیم در مورد ادامه یا قطع کمک های آمریکا به مصر فورا اتخاذ نخواهد شد.

رویترز گزارش داده که دوسال و نیم آشوب سیاسی مصر را به آستانه سقوط اقتصادی کشانده است، توریست ها و سرمایه گذاران را دورکرده ، ذخایر ارزی را کاهش داده است و توانایی کشور را برای واردن کردن مواد غذایی و سوخت کم کرده است.

مصر، بزرگترین خریدار گندم درجهان، سالانه حدود ۱۰ میلیون تن گندم وارد می کند، که نیمی از آن را دولت به نان یارانه ای تبدیل می کند و به بهایی کمتر از یک سٍنت آمریکا بابت هر قرص نان به مردم می فروشد.

سازمان جهانی غذا و کشاورزی می گوید اگر ناامنی و کمبود ارز مانع از واردات شود، مصر با مشکلات جدی امنیت غذایی روبرو خواهد شد.
XS
SM
MD
LG