لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

اوباما: انتقال قدرت در مصر باید «همین حالا» آغاز شود


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در راست و حسنی مبارک رییس جمهوری مصر - آرشیو
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در راست و حسنی مبارک رییس جمهوری مصر - آرشیو

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید به همتای مصری خود گفته است که انتقال گام به گام قدرت در پرجمعیت ترین کشور جهان عرب، «باید به صورت صلح آمیز و همین حالا آغاز شود.»

آقای اوباما طی یک سخنرانی تلویزیونی که سه شنبه شب پخش شد، گفت انتقال قدرت باید به انتخابات آزاد و منصفانه در مصر منجر شود و نتیجه آن، یک دولت دموکراتیک باشد که پاسخگوی آرزوهای مردم مصر باشد.

آقای اوباما ضمن اعلام اینکه نقش آمریکا این نیست که رهبری برای مصر انتخاب کند، اضافه کرد که به آقای مبارک گفته است، تغییرات در مصر، نیازمند این است که «طیف وسیعی از صداهای احزاب اپوزیسیون» را شامل شود.

او گفت رهبر مصر می داند که «وضعیت موجود پایدار نیست و تغییر باید صورت پذیرد.»

رییس جمهوری آمریکا پس از پخش پیام ضبط شدده حسنی مبارک از تلویزیون دولتی مصر صحبت کرد. آقای مبارک در آن سخنرانی به مصری ها گفت که او، برای کسب قدرت در دور بعدی ریاست جمهوری تلاش نخواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنرانی خود، بطور مستقیم خطاب به مردم مصر به ویژه جوانان معترض گفت :« ما صدای شما را می شنویم.»

رییس جمهوری آمریکا همچنین ارتش مصر را به دلیل عمل حرفه ای این نیرو در اجازه دادن به برگزاری اعتراضات صلح آمیز و حفاظت از مردم مصر ستود.

پیش از پخش سخنرانی آقای مبارک از تلویزیون مصر در روز سه شنبه، آقای اوباما از همتای مصری خود خواسته بود در پی کسب قدرت در دور بعدی ریاست جمهوری نباشد.

در آنکار را نیز رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از آقای مبارک خواست به تقاضای مردم مصر و درخواست برای تغییر گوش دهد.

روز سه شنبه، ناوی پیلای، مقام عالی رتبه حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت دولت آقای مبارک بطور جدی حقوق بشر را نقض کرده و دست به شکنجه های گسترده زده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت مصر خواست تا از اخلال در ارتباطات خودداری کند و نگذارد نیروهای امنیتی، از قدرت بیش از حد استفاده کنند.

ایالات متحده مدتی طولانی از آقای مبارک به عنوان دوست اسراییل و سدی در برابر تندروهای اسلامگرا حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG