لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۵

حسنی مبارک: در دور بعدی انتخابات شرکت نمی کنم


میدان تحریر قاهره، شامگاه سه شنبه، ۱ فوریه ۲۰۱۱
میدان تحریر قاهره، شامگاه سه شنبه، ۱ فوریه ۲۰۱۱

در شامگاه سه شنبه دقایقی پس از ساعت ۱۱ شب به وقت محلی قاهر، حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر در بیانیه ای سراسری به مردم مصر پیام داد.

حسنی مبارک در این سخنان اعلام کرد از پیشتر تصمیم گرفته بود که در انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر شرکت نکند، هرچند در قدرت باقی خواهد ماند تا به وظیفه خود در انتقال آرام قدرت به حاکمیت بعدی، طی چند ماه باقی مانده از دوران ریاست جمهوری اش، عمل کند.
تا انتخابات بعدی ریاست جمهوری مصر در سپتامبر ۲۰۱۱ حدود هشت ماه دیگر باقی مانده است.

این دومین پیام تلویزیونی حسنی مبارک خطاب به مردم خشمگین مصر، از زمان آغاز اعتراض های گسترده مردمی در مصر است. حسنی مبارک که در یک هفته گذشته تظاهرات اعتراضی علیه او دو دولتش، تحولات این کشور را به مهمترین خبر رسانه های جهان تبدیل کرد، با تاکید بر این که «با غرور و شرافت» در خاک مصر خواهد مرد گفت وقایع اخیر راهی را در مقابل حاکمیت و مردم قرار می دهد که برای رسیدگی به مشکلات باید از میان هرج و مرج و راه قانونی و همکاری، یکی را انتخاب کرد.

تحلیلگران می گویند این نشان میدهد که آقای مبارک صراحتا می گوید مانند زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سرنگون شده تونس که کمی پیشتر، با بالاگرفتن اعتراض های مردمی از تونس گریخت، قصد ترک مصر را ندارد.

همزمان با پخش سخنرانی حسنی مبارک از تلویزیون، مردم معترض مصر که بیش از یک هفته است خیابان های قاهره و دیگر شهرها را به صحنه اعتراض خود به دولت بدل کرده اند، همچنان در میدان تحریر قاهره فریاد «ارحل، ارحل» به معنای «برو، برو» سر داده و همچنان بر خواسته خود مبنی بر کناره گیری مبارک از قدرت تأکید دارند.تظاهرات گسترده در شهرهای دیگر مصر از جمله اسکندریه و سوئز نیز در جریان است.

گزارش ها حاکی است که اعلام قصد مبارک برای شرکت نکردن در انتخابات بعدی مورد قبول معترضان تظاهرکننده قرار نخواهد کرفت چرا که آنان خواستار کناره گیری فوری حسنی مبارک و حزب او هستند.

حسنی مبارک در پیام تلویزیونی خود خطاب به مردم مصر، بر یکپارچگی مردم مصر اعم از مسلمان و مسیحی، پیرو جوان، زن و مرد تأکید کرد و گفت هرگز به دنبال کسب قدرت برای دلایل شخصی نیست بلکه هدفش حفاظت از کشور است و به پارلمان دستور خواهد داد که به دنبال اصلاحات و ترمیم مشکلات کشور باشند. او گفت وظیفه اصلی اش برقراری ثبات و حفاظت از کشور و مردم است.

حسنی مبارک گفت تظاهرات اخیر در شهرهای مختلف مصر توسط نیروهای سیاسی خاصی هدایت و سازماندهی می شود.

آقای مبارک، رئیس جمهوری ۸۲ ساله مصر که حدود سی سال است رئیس جمهور مصر است، وعده داد جلوی هرج و مرج و غارتگری در مصر را بگیرد و گفت مصر با اقتدار و هماهنگی از وضعیت دشوار فعلی عبور خواهد کرد.

پیشتر ارتش مصر در روز دو شنبه با صدور بیانیه ای گفته بود در مقابل مردم به زود متوسل نخواهد شد و حق برگزاری تظاهرات آرام مردمی را به رسمیت می شناسد.

در ناآرامی های بیش از یک هفته گذشته در اعتراض به دولت و رئیس جمهوری مصر، بیش از صد نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG