لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

کمکهای عمده نظامی آمریکا به مصر به حال تعلیق درآمد


آمریکا ارسال تسلیحات عمده به مصر را به حالت تعلیق در می آورد. این تصمیم به دنبال وقفه های پیش آمده برای تشکیل دولتی فراگیر در مصر گرفته شده است.
دولت باراک اوباما می گوید تحویل هواپیما های جت، تانک ها، موشک ها، هلیکوپتر های تهاجمی به مصر، به ارزش صدها میلیون دلار را متوقف کرده است.

وزار امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد تا زمانی که «پیشرفت معتبری» برای تشکیل «یک دولت غیرنظامی فراگیر» در مصر دیده نشود، ارسال این تجهیزات نظامی به حالت تعلیق در می آید. در این بیانیه آمده است این دولت غیرنظامی باید از طریق دموکراتیک در انتخاباتی آزاد و عادلانه تشکیل شود.

مصر این تصمیم دولت ایالات متحده را مورد انتقاد قرار داد.
بدر عبدالعطی سخنگوی وزارت امور خارجه مصر روز پنجشنبه این تصمیم را «نادرست» خواند و گفت کشور او متعهد به اجرای نقشه راه سیاسی است و بر اساس آن سال آینده انتخابات برگزار می کند.

به دنبال بررسی وقایعی که در مصر پس از سرنگونی محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری بدست ارتش در ماه ژوییه رخداد، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا همچنین تصمیم گرفت ۲۶۰ میلیون دلار از کمک های آمریکا به دولت موقت پس از کودتا را به حالت تعلیق در آورد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت تعلیق این کمک ها احتمالا به طور مستقیم باعث گسترش دموکراسی و یا تشکیل دولتی فراگیر تر در مصر نمی شود، اما این موضوع را روشن می کند که «ایالات متحده از اقداماتی که با منافع ما و یا با اصول ما در تضاد باشد حمایت نمی کند.»

باراک اوباما گفته است که پس از سرنگونی محمد مرسی، امور نمی تواند مانند گذشته باشد؛ به گفته یک مقام ارشد دولت آمریکا تعلیق این کمک ها به نوعی بیان همین نکته است.

با وجود این، واشنگتن هنوز به برنامه هایی نظیر بهداشت، آموزش و توسعه بخش خصوصی که منافع آن به طور مستقیم به مردم مصر می رسد، ادامه می دهد.

آمریکا همچنین به تامین منابع مالی برنامه هایی که «اهداف حیاتی استراتژیک» نامیده شده، نظیر مبارزه با تروریسم، مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی، تامین امنیت مرزی، صلح با اسرائیل، امنیت در شبه جزیره سینا، آموزش های نظامی، و تامین قطعات یدکی تجهیزات نظامی ساخت آمریکا، ادامه می دهد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید چاک هیگل، وزیر دفاع روز چهارشنبه در یک تماس تلفنی ۴۰ دقیقه ای این تصمیم آمریکا را به ژنرال عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر منتقل کرد و در این تماس دو طرف بر اهمیت روابط دو جانبه در راستای ثبات خاورمیانه تاکید کردند.


XS
SM
MD
LG