لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۵

وزیر خارجه مصر با سفر به سوریه و ترکیه «یخ روابط دیپلماتیک» را شکست


سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، (چپ) در دیدار با بشار اسد.
سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، (چپ) در دیدار با بشار اسد.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، روز دوشنبه در شهر دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ملاقات کرد. شکری همچنین در بازدید از ترکیه با مولود چاووش اوغلو، همتای خود، گفت‌و گو کرد.

این نخستین دیدار یک دیپلمات ارشد مصر از سوریه و ترکیه طی ۱۰ سال گذشته و به منزله شکستن یخ روابط دیپلماتیک مصر با این دو کشور است.

پیوندهای مصر و سوریه هنگام حکومت تحت رهبری اخوان المسلمین در مصر برای مدتی قطع شد ولی مدتی بعد، مصر در سال ۲۰۱۳ میلادی متعاقب سلب قدرت از اخوان المسلمین سفارتخانه خود در سوریه را بازگشایی کرد.

در همین حال، اسد در پی زمین لرزه‌های ویرانگر سوریه از پشتیبانی جهان عرب برخوردار شده، امری که به کاهش انزوای دیپلماتیک کشور او کمک کرده است.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، در دمشق گفت بازدید او از سوریه عمدتاً با هدفی انساندوستانه و برای ابراز همبستگی دولت و شهروندان مصر انجام گرفته است. به گفته دیپلمات ارشد مصر، افزون بر حدود ۱۵۰۰ تن تجهیزات کمکی که از پیش در اختیار سوریه گذاشته شده است مصر در هماهنگی با دولت اسد کمکهای بیشتری را ارائه خواهد داد.

زلزله های اخیر بیش از ۵۹۰۰ نفر را در سوریه و حدود ۴۴ هزار نفر را در ترکیه کشته است.

رئیس دیپلماسی مصر همچنین در دیدار از ترکیه با همتای خود در شهر ادنه گفت‌وگو کرد و به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه مصر، مراتب تسلیت خود را برای قربانیان زلزله ابراز داشت و بر همبستگی کادر رهبری و دولت و ملت مصر با ترکیه تأکید کرد.

روابط دیپلماتیک مصر و ترکیه نیز در ۲۰۱۳ در پی برکناری دولت اخوان المسلمین توسط عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری کنونی مصر، قطع شد ولی دو کشور در راستای نزدیکی بیشتر بار دیگر اقدام کرده اند.

XS
SM
MD
LG