لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

پیشرفت در مذاکرات آتش‌بس غزه؛ رسانه‌ دولتی مصر می‌گوید بر سر «نکات اساسی» توافق حاصل شده است


شبکه خبری «القاهره نیوز» وابسته به دولت مصر بامداد دوشنبه به نقل از یک مقام بلند‌پایه مصری اعلام کرد که در مذاکرات قاهره برای آتش‌بس در جنگ غزه پیشرفت‌هایی حاصل شده، و توافق نظر بر سر «نکات اساسی» بین همه طرف‌های درگیر وجود آمده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این شبکه تلویزیونی هویت منبع خود را فاش نکرد، اما از قول او گفت که هیئت ‌های قطر و حماس قاهره را ترک کردند و مقرر شد ظرف دو روز آینده برای مذاکره بر سر مفاد پیش نویس یک «توافق نهایی»، به قاهره بازگردند.

بر اساس این گزارش، هیئت‌های اسرائیلی و آمریکایی نیز تا ساعاتی دیگر پایتخت مصر را ترک خواهند کرد. به گفته این رسانه دولتی مصری، رایزنی‌ها در ۴۸ ساعت آینده، با وجود خروج هیئت های مذاکره کننده از قاهره ادامه خواهد یافت.

هنوز هیچ اظهارنظری از سوی هیچکدام از طرفین مذاکرات گزارش نشده است.

گروه شبه نظامی فلسطینی حماس، که از حمایت حکومت ایران برخوردار است، روز یکشنبه بار دیگر بر خواسته‌های خود از جمله آتش‌بس دائمی، خروج نیروهای اسرائیلی از غزه، بازگشت آوارگان و تبادل اسیران فلسطینی با گروگان‌های اسرائیلی تاکید کرد.

همزمان، بنیامین نتانیاهو نخست‌ وزیر اسرائیل نیز در جلسه هفتگی کابینه خود، خواستار اتحاد شهروندان اسرائیل شد و وعده «پیروزی کامل» بر حماس داد.

او در بیانیه‌ای که به مناسبت ششمین ماه حمله تروریستی حماس به کشورش خواند، افزود: «به جامعه بین‌المللی گفته‌ام که بدون بازگشت گروگان‌ها، هیچ آتش‌بسی برقرار نخواهد شد.»

پس از حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه - که از سوی ایالات متحده و اسرائیل و شمار دیگری از کشورها تروریستی شناخته شده - آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG