لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

ادامه بازداشت حسنی مبارک


یک دادگاه مصرروز شنبه دستور داد حسنی مبارک رییس جمهوری سابق تا تحقیقات بیشتر درباره اتهامات فساد آزاد شود، با این حال اوهنوز در ارتباط با دو پرونده فساد همچنان زندانی خواهد بود.

به گزارش آسوشیتد پرس، تصمیم دادگاه جنجه در شهرنصر چند روزپس از آن گرفته می شود که دادگاه دیگری حکم داد مبارک تا تجدید محاکمه درپرونده جداگانه ای به اتهام مسئولیت در مرگ نزدیک به 900 معترض درقیام 2011 آزاد شود. در این پرونده، دادگاه استیناف درماه ژانویه مجازات حبس ابد علیه مبارک را مردود دانست وبا تجدید محاکمه اوموافقت کرد.

مبارک از 2011 دربازداشت بوده است ودرحال حاضر درزندان تورا درقاهره بسر می برد.

حکم دادگاه یک روزپس از زدوخوردهای خشونت بارخیابانی بین مخالفان وموافقان محمد مرسی رییس جمهوری صادرمی شود. خشونت پس از آن آغاز شد که طرفداران اخوان المسلمین به خیابان ها ریختند وخواهان پاکسازی دادگستری و تصفیه وفاداران رژیم سابق از نهادهای دولتی شدند.

دادگستری رزمگاه مهمی درناآرامی های سیاسی که دردوسال گذشته مصر را فراگرفته بوده است.

دادگستری تنها شاخه دولت است که در استیلای متحدان اسلامگرای مرسی قرارندارد. برخی قضات او را متهم می کنند که سعی دارد قدرت آنها را کاهش دهد، درحالی که متحدان رییس جمهوری متحدان مبارک در دادگاه ها را متهم می سازند می خواهند از انتقال مصربه دمکراسی جلوگیری کنند.
XS
SM
MD
LG