لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

نگرانی ناظران از شرایط زندگی مسیحیان مصر


پرتاب گاز اشک آور در مقابل کلیسای قبطیان در قاهره، ۷ آوریل ۲۰۱۳
پرتاب گاز اشک آور در مقابل کلیسای قبطیان در قاهره، ۷ آوریل ۲۰۱۳
تازه ترین تنش های مذهبی در مصر به خشونت گراییده و نگرانی نسبت به سرنوشت ۸ میلیون مسیحی را در آن کشور افزایش داده است.

مسلمانهای خشمگین از مسیحیان، به گونه ای روزافزون درگیری خود را با مسیحیها خشن کرده اند. تحلیلگران می گویند سنت تسامح به موازات کاهش میزان امنیت در مصر، شرایط بد اقتصادی و تقویت تدریجی اسلام افراطی، رو به افول گذارده است.

سردبیر هفته نامه مصری «وطنی» می گوید تحولات و تنشهای اخیر نه تنها مسیحیان مصر، که بسیاری از مسلمانان آن کشور را هم که میانه رو هستند، نگران کرده است.

هشام قاسم، تحلیلگر سیاسی اوضاع مصر، می گوید بسیاری از مصریان نسبت به رویدادهای اخیر و جاری موضع گرفته اند و این روزها بسیاری از مردم از افراط گرایی کلافه اند و ابراز نگرانی می کنند.

آقای قاسم می گوید تنها راه حل مشکلات اخیر، تلاش مقامها و دولت مصر برای اجرای قانون و پاسخگو بودن شهروندان در برابر مفاد قانونی کشورشان و مسئولیت آنها برای پیروی از قانون است.

بسیاری از تحلیلگران باور دارند که دولت و رییس جمهوری مصر به اندازه کافی برای حقوق اقلیتهای دینی تلاش نمی کنند و نسبت به آیندۀ مسیحیان مصر نگرانند.

این روزها سینماهای قاهره فیلمی بر پرده دارند که موضوع آن، یهودیان مصر و شرایط و سرنوشت آنها در دهه های ۱۹۵۰ و ۶۰ است و حکایت یهودیانی است که در نهایت ناگزیر به ترک مصر شدند.

بسیاری از آن نگرانند که اوضاع مصر به گونه ای تغییر کند که سرنوشت آن عده از یهودیان شامل حال مسیحیان امروز مصر هم بشود. با این وصف، در کشوری که شمار مسیحیان آن ۸ میلیون نفر است، حقوق اساسی آنها قابل اغماض نیست.
XS
SM
MD
LG