لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

قوه قضاییه مصر: دادستان کل استعفا دهد


قوه قضاییه مصر خواهان استعفای رییس اسلامگرای دادستانی این کشور شده است، کسی که توسط محمد مرسی به این مقام منصوب شده است.

شورای عالی قضایی مصر روز یکشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد طلعت عبدالله، باید برای حفظ یکپارچگی قوه قضاییه به شغل پیشین خود که همان قضاوت است بازگردد.

استعفای آقای عبدالله درخواست کلیدی گروههای مخالف بوده است، گروههایی که دادستان را متهم به پیگرد ناعادلانه منتقدین محمد مرسی و جنبش اخوان المسلمین کرده اند.

دفتر آقای عبدالله ماه گذشته حکم دستگیری یکی از طنزپردازان سیاسی و محبوب را به اتهام اهانت به رییس جمهوری و اسلام، صادر کرده بود. این فرد پس از معرفی خود به دادگاه، با قید ضمانت آزاد شد.

پس از اینکه آقای عبدالله در ماه دسامبر به ریاست دادستانی منصوب شد، بسیاری از قضات دادگاهها و دادستانها بر علیه او دست به تظاهرات زدند.

در تحولی جداگانه، روابط میان مسلمانان و مسیحیان روز یکشنبه رو به تیرگی بیشتر گذاشت. صدها تن از مسیحیان قبطی که برای مراسم تدفین چهار مسیحی که در درگیریهای آخر هفته با مسلمانها کشته شده بودند در کلیسای اصلی خود در شهری بنام «خصوص» در نزدیکی قاهره تجمع کرده بودند. یک مسلمان نیز در همین درگیریها کشته شد.

پس ازمراسم تدفین، بسیاری از سوگواران تلاش داشتند تا با سازماندهی یک تظاهرات ضد دولتی، خواهان کناره گیری محمد مرسی شوند. مصر از سال 2011 شاهد یک رشته از تظاهرات سیاسی و مدنی در سراسر کشور بوده است.
XS
SM
MD
LG