لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

سیاست خارجی آمریکا در سال ۲۰۱۱


دولت اوباما از آغاز کار فهمیده است که هیچ ملتی نمی تواند به تنهایی عمل کند و جامعه جهانی باید با قاطعیت با چالش هایی که در برابر شهروندان در سراسر جهان قرار دارند، روبرو شود.

بنابراین، به گفته مایک همر، سخنگوی شورای امنیت ملی، پرزیدنت اوباما در دو سال نخست ریاست جمهوری، سیاست خارجی آمریکا را در مسیری قرار داده است که ارجحیت بالائی برای تعامل با سازمان های چند ملیتی و کشورهای سراسر جهان قائل است.

همر، در کنفرانسی که به تازگی در مرکز مطبوعات خارجی تشکیل شد گفت، ایالات متحده آمریکا به رهبری پرزیدنت اوباما از هیچ تلاشی برای تقویت اتحادیه ها در اروپا با ناتو فروگذار نکرده است. در آسیا، رییس جمهوری در نخستین اجلاس رهبران آمریکا - آسه آن شرکت کرد و در اواخر سال جاری میزبان اجلاس رهبران آپک خواهد بود. دولت اوباما همچنین برای قرار دادن مناسبات آمریکا با روسیه در مسیری جدید سخت تلاش کرد، اقدامی که تدوین و تصویب پیمان کاهش تسلیحات استراتژیکی حاصل آن بوده است.

مایک همر گفت، آمریکا شکل دادن به مشارکت های جدید برای پرداختن به مسائلی را که بر همه تاثیر می گذارد آغاز کرده است: حقوق بشر، امنیت غذایی، ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی و بحران اقتصادی جهانی از آن جمله هستند.

در سال جدید، بسیاری از جنبه های سیاست خارجی آمریکا، مانند تعهد پایدار به پیشبرد روند صلح در خاورمیانه، یا تعامل با آسیا، تغییر نخواهند کرد.

اما در سال ۲۰۱۱، ما همچنین شاهد تاکید بیشتر بر مناسبات آمریکا با نزدیکترین همسایگانش خواهیم بود، بر اساس تم های مشترکی که ملت های قاره آمریکا به آنها توجه دارند.

سخنگوی شورای امنیت ملی گفت در ماه مارس، پرزیدنت اوباما «به عنوان بخشی از تعامل ما با نیمکره غربی، به برزیل، شیلی، و السالوادور سفر خواهد کرد.»

به گفته مایک همر، رییس جمهوری «برای نیم کره نگرشی دارد که بر اساس آن می خواهد مشارکت های جاری تقویت شود... و می خواهد به کار در مسائلی که برای نیم کره مهم است ادامه دهد، خواه امنیت اقتصادی باشد، یا تقویت امکانات برای مناسبات تجارتی بیشتر با نیم کره، تقویت نهادهای دموکراتیک و پرداختن به مسائل مربوط به امنیت در برابر بزهکاران.»

پرزیدنت اوباما در نخستین سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، «ما از مکان های گوناگون می آئیم، اما در آینده ای مشترک سهیم هستیم... ما باید به روی عصر جدیدی از تعامل، استوار بر منافع دوجانبه و احترام متقابل، آغوش بگشائیم و کار ما باید هم اینک آغاز شود.»

XS
SM
MD
LG