لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۵

سازمان جهانی کار: «رشد اقتصادی به بیکاری دامن زده»


گای رایدر، مدیر کل سازمان جهانی کار در سال ۲۰۱۲ (عکس از آرشیو)
گای رایدر، مدیر کل سازمان جهانی کار در سال ۲۰۱۲ (عکس از آرشیو)

سازمان جهانی کار: بیش از یک چهارم نیروی کار سراسر جهان، با درآمد روزانه دو دلار یا کمتر از آن سر می کنند.

سازمان جهانی کار می گوید رشد اقتصادی اندکی که در پی رکود اقتصادی فراگیر سال ۲۰۰۸ ایجاد شده، رشد کارآفرینی را در سراسر جهان مخدوش کرده و به بیکاری دامن زده است.

سازمان جهانی کار روز دوشنبه اعلام کرد که طی سال ۲۰۱۳، نزدیک به ۲۰۲ میلیون تن در سراسر جهان بیکار بوده اند که ۵ میلیون نفر بیش از آمار بیکاری سال قبل از آن است.

گزارش تازه این نهادِ مستقر در ژنو از آن حکایت دارد که بخش عمده پدیده افزایش شمار بیکاران در شرق و جنوب آسیا، و پس از این مناطق، در صحرای آفریقا و اروپا رخ داده است.

سازمان جهانی کار در ادامه گزارش روز دوشنبه خود افزوده که حدود ۲۳ میلیون کارگر به سبب بحران بیکاری، از یافتن کار نومید، و از جست و جو به دنبال کار منصرف شده اند.

سازمان جهانی کار مشکل بیکاری جوانان را مشکل عمده ای خوانده است و در گزارش خود اشاره کرده که بیش از ۷۴ میلیون شهروند سراسر جهان که بین ۱۵ و ۲۴ سال دارند، طی سال اخیر بیکار شده اند و نرخ بیکاری جوانان بیش از ۱۳ درصد است که بیش از دو برابر نرخ کل بیکاری جهانی است.

گای رایدر، مدیر کل سازمان جهانی کار، می گوید رهبران کشورهای جهان باید در سیاست های خود تجدید نظر کنند و کوشش بیشتری برای توسعه کارآفرینی و ترغیب کارآفرینان به کار گیرند.

سازمان جهانی کار پیش بینی کرده که نرخ بیکاری طی چند سال آینده افزایش یابد و برآورد کرده که تا سال ۲۰۱۸ حدود ۲۱۵ تن در سراسر جهان بیکار باشند.

این نهاد بین المللی در گزارش روز دوشنبه خود از شرایط کنونی کار در جهان نرخ رشد کاریابی و کارآفرینی را پایین ترین نرخ آن طی چند دهه اخیر توصیف کرده و افزوده که ۸۳۹ میلیون کارگر - بیش از یک چهارم نیروی کار سراسر جهان - با درآمد روزانه دو دلار یا کمتر از آن سر می کنند.
XS
SM
MD
LG