لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۳

بیکاری، از اولویتهای این هفته کنگره آمریکا


کنگره آمریکا روز دوشنبه پس از تعطیلات سال نو کار فعالیت خود را آغاز می کند. یکی از اولویت های صورتجلسه فعالیت های این هفته کنگره تصمیم در مورد تمدید یا عدم تمدید بیمه و مزایای بیکاری شهروندانی خواهد بود که جویای کارند یا به هرحال در حال حاضر شغلی ندارند و ممر درآمدشان همین مزایا و بیمه بیکاری است که از دولت دریافت می کنند.

شهروندان آمریکایی که بیش از ۲۶ هفته بیکار بوده اند، هفته گذشته آخرین فیش حقوقی خود را به عنوان بیمه و مزایای بیکاری از دولت دریافت کردند.

شکاف میان سیاستگران و نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه در این خصوص عمیق است. دموکرات ها با تمدید پرداخت این مزایا از سوی دولت موافق، اما جمهوریخواهان با آن مخالفند.

هری رید، رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا، می گوید نخستین رای گیری در این خصوص روز دوشنبه انجام می گیرد. وی در این خصوص افزود که از آنجا که در میان شهروندانی که دچار گرفتاری مالی و مشکل بیکاری هستند، هم دموکرات و هم جمهوریخواه وجود دارد، سیاسی کردن پرداخت مزایای بیکاری نادرست خواهد بود و به صلاح مردم نیست.

حتی اگر لایحه ای که روز دوشنبه در این خصوص به رای گذارده می شود به تصویب سنا برسد، به نظر نمی رسد که مجلس نمایندگان که اکثریت در آن با جمهوریخواهان است، تمدید پرداخت این مزایا را تایید کند.

سناتورهای محافظه کار، به ویژه اعضای حزب محافظه کار موسوم به تی پارتی که سناتور رند پال در میان آنهاست، نگرانی و مخالفت خود را نسبت به تمدید این مزایا اعلام کرده اند و انجام آن را اقدامی نادرست خوانده اند.

تامس مان، تحلیلگر اقتصادی انستیتو بروکینز، می گوید جمهوریخواهان در این مبارزه و اختلاف نظر در شرایط دشواری قرار دارند، چرا که عدم حمایت از شهروندان آسیب پذیر در شرایط جاری مایه دلسردی مردم و نامحبوب شدن سیاستگران و نمایندگانی می شود که از عدم پرداخت چنین مزایایی حمایت می کنند.
XS
SM
MD
LG