لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از «زمین‌خواری و کوه‌خواری گسترده» در مشهد خبر داد


مجلس شورای اسلامی. آرشیو
مجلس شورای اسلامی. آرشیو

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از زمین‌خواری و کوه‌خواری گسترده در جنوب مشهد خبر داد و گفت این فراکسیون موضوع را بررسی می‌کند.

به گزارش ایسنا در روز جمعه ۲ مهر، سمیه رفیعی در جریان بازدید از جنوب مشهد، شهرداری را متهم کرد که در جنوب شهر «یک جاده کمربندی بدون مجوز و خارج از طرح تفصیلی شهر» احداث کرده و در پی اجرای این طرح، «اقدام به زمین‌خواری گسترده اراضی که بین این جاده کمربندی و کوه‌های اطراف بوده کرده است.»

وی به ادعایی اشاره کرد که بر اساس آن شهرداری مشهد بخشی از این اراضی ملی را در اختیار تعاونی ادارات راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و غیره قرار داده است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: «بخشی از این اراضی نیز با صدور مجوز از سوی شهرداری فروخته و برج‌سازی شده است.»

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت، در پرونده این زمین‌خواری نام دو شرکت مطرح است که «برخی مقامات استانی دولت قبل» نیز در آنها حضور دارند.

به گفته او، احداث کمربندی جنوب مشهد با وجود این که «حدود ۴.۷ کیلومتر آن اجرا شده»، توسط دادستانی متوقف شده است.

رفیعی توضیح داد: شهرداری مشهد خواستار «تخلیه و آزادسازی زمین‌های» دو روستا شده که در میان برج‌های ساخته شده محصور شده‌اند.

در سال‌های گذشته پرونده‌های متعددی مبنی بر زمین‌خواری و فساد اقتصادی از سوی مقامات یا افراد مرتبط با مقامات جمهوری اسلامی در ایران مطرح شده است.

حسن رعیت، از نیروهای معروف «لباس شخصی» در جریان سرکوب اعتراضات سال ۸۸، یکی از نام‌های مرتبط با زمین‌خواری است، که ۲۴ شهریور گزارش محکومیت او به ۳۵ سال زندان منتشر شد.

او از نزدیکان چهره‌های مذهبی و اصولگرا و از دستیاران بابک زنجانی میلیاردر زندانی در ایران است و پیش از این نیز به «زمین‌خواری و چپاول بیت‌المال» از جمله در پروژه «بهشت گمشده» متهم شده بود و در پروژه‌های ویلاسازی در جاده کرج با اکبر طبری، یکی دیگر از محکومان فساد اقتصادی، مشارکت داشت.

اکبر طبری، معاون اجرایی قوه قضاییه در زمان ریاست صادق لاریجانی بود که به اتهام مرتبط با فساد دستگیر شد. در همان زمان مطالبه محاکمه شخص لاریجانی نیز در ارتباط با موضوع زمین‌خواری و آشکار شدن برخی مسائل پرونده ویلاسازی‌ها در لواسان استان تهران مطرح شده بود.

تنها دو ماه بعد از تعیین محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران و عضو پیشین سپاه به ریاست مجلس،‌ برخی مقامات دیگر فاش کرده‌اند که میزان فساد در «پرونده املاک نجومی» سه برابر مقداری است که قبلا اعلام شده بود.

XS
SM
MD
LG