لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

حسن رعیت، از نیروهای «لباس‌شخصی» در سرکوب اعتراضات ۸۸، به ۳۵ سال زندان محکوم شد


حسن رعیت، یکی از لباس‌شخصی‌های سرکوبگر اعتراضات ۸۸ - آرشیو
حسن رعیت، یکی از لباس‌شخصی‌های سرکوبگر اعتراضات ۸۸ - آرشیو

حسن میرکاظمی، معروف به حسن رعیت، از نیروهای حکومتی لباس شخصی در جریان سرکوب معترضان در سال ۸۸، به جرم «پول‌شویی، کلاهبرداری، و اخلال عمده در نظام ارزی کشور» در مجموع به ۳۵ سال حبس محکوم شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، روز چهارشنبه ۲۴ شهریور، سخنگوی قوه قضاییه با اعلام این حکم، گفت، در این پرونده ۲۰ نفر محکوم شده‌اند. علاوه بر محکوم شدن حسن رعیت، به عنوان «مجرم اصلی» به مجموعا ۳۵ سال زندان، یک متهم دیگر به ۱۶ سال، دو تن به ۱۰ سال، یک نفر به ۹ سال، شش نفر به هفت سال، و بقیه نیز به شش سال و پنج سال حبس محکوم شده‌اند.

بنا بر این گزارش‌ها، این حکم «قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.»

به گفته ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه، این افراد «در نظام ارزی کشور اخلال ایجاد کرده بودند.» ازجمله «در یک مورد ۶۰ میلیون یورو از یکی از بانک‌ها وام گرفته بودند تا کالا وارد» کنند، اما به جای آن، «با جعل مدرک، وانمود کردند که کالا وارد شده» است.

حسن میرکاظمی، مشهور به «حسن رعیت» یکی از نیروهای لباس‌شخصی در سرکوب اعتراضات پس از انتخابات سال ۸۸ بود.

او از نزدیکان چهره‌های مذهبی و اصولگرا و از دستیاران بابک زنجانی، میلیاردر زندانی در ایران است و پیش از این نیز به «زمین‌خواری و چپاول بیت‌المال» از جمله در پروژه «بهشت گمشده» متهم شده بود. او در پروژه‌های ویلاسازی در جاده کرج با اکبر طبری، یکی دیگر از محکومان فساد اقتصادی، مشارکت داشته است.

ایرنا در سال ۹۲ گزارش داده بود که حسن میرکاظمی به همراه حسین شیرازی‌منش به عنوان عضو هیئت مدیره پروژه تجار کیش انتخاب شده بودند که بعد از بحران مالی این پروژه، بابک زنجانی وارد شد و علاوه بر تملک پروژه کیش، از این دو نفر به عنوان دستیاران خود استفاده کرد.

XS
SM
MD
LG