لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

ادامه واکنش‌ها به دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه؛ کاربران شبکه‌های اجتماعی: «تحقیر رئیسی» بود


دیدار ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین. آرشیو
دیدار ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین. آرشیو

با وجود تبلیغات گسترده رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران درباره سفر ابراهیم رئیسی به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین، و همزمان با انتشار بیشتر ویدیوهای مربوط به این سفر، برخی کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی می‌گویند سفر به روسیه به قیمت «تحقیر رئیسی» تمام شده است.

یاشار سلطانی، روزنامه‌نگاری که به عنوان افشاگر فسادهای کلان برخی مقامات جمهوری اسلامی شناخته می‌شود، در توییتی با انتشار ویدئویی از سفر رئیسی به مسکو با اشاره به «عدم استقبال، نگذاشتن پرچم، زودتر نشستن و آدامس جویدن پوتین» ، نوشت، اگر همه این‌ها را «نادیده بگیریم، درز دادن فیلم خروج بی‌بدرقه و دویدن همراهان رییس‌جمهور پشت ماشین در کرملین، تمایل روس‌ها برای تحقیر رئیسی را تکمیل کرد. همه این اتفاقات در سفر رییسی به کشور متحد ما صورت گرفته!»

محسن ماندگاری، سردبیر پیشین روزنامه جام‌جم، نیز در توییتی نوشت: «انتشار ویدئوی خروج آقای رئیسی از کرملین توسط روسیه نشان می‌دهد مسکو عمدا اصرار دارد تحقیر رئیس جمهور ایران را علنی به نمایش بگذارد. این که قصد پوتین از این همه بی‌احترامی و افشای غیرعادی ویدئوهای پشت صحنه دیدار چیست مبهم و سوال‌برانگیز است! وزرات خارجه هنوز قصد احضار سفیر روسیه را ندارد؟»

این در حالی است که علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت رئیسی این سفر را «پربار» خوانده و گفته است: «جلسه رسمی کاری در کاخ کرملین بدون محدودیت زمانی برگزار شد و احترام متقابل کاملا در جلسه حکمفرما بود.»

برخی کاربران نیز با مقایسه تصویری دیدارهای ولادیمیر پوتین با مقامات کشورهای مختلف، تبلیغات پیرامون سفر رئیسی به مسکو را نادرست خوانده‌اند.

مقایسه دیدار پوتین با رئیسی و مقامات کشورهای دیگر
مقایسه دیدار پوتین با رئیسی و مقامات کشورهای دیگر

در رویدادی دیگر، سفر رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی دولت جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان نیز با حاشیه‌های مشابهی همراه بوده است.

مریم شکرانی، روزنامه‌نگار اقتصادی با اشاره به سفر رستم قاسمی به باکو و برگزاری جلسه آنلاین با الهام علی‌اف رییس‌جمهوری آذربایجان، عنوان کرد: «از تهران نمی‌توانست این کار را انجام بدهد؟ یا این هم شبیه استقبال پوتین از رئیسی است؟!»

XS
SM
MD
LG