لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

ابراهیم رئیسی پیش از ورود به مسکو: روابط ایران و روسیه باید «به سطح خیلی بالاتری برسد»


ابراهیم رئیسی تهران را به مقصد مسکو ترک کرد - ایسنا
ابراهیم رئیسی تهران را به مقصد مسکو ترک کرد - ایسنا

ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه همراه با تعدادی از اعضای کابینه خود ایران را به مقصد روسیه ترک کرد و ساعاتی بعد وارد مسکو شد.

علی بهادری جهرمی،‌ سخنگوی دولت ایران، درباره جزئیات جلسات و نشست‌های رئیس جمهوری اسلامی ایران در روسیه، در توییتر نوشت رئیس جمهوری ایران علاوه بر دیدار با ولادیمیر پوتین در مجلس دوما سخنرانی خواهند کرد. به گفته سخنگوی دولت ایران، دیدار با فعالان اقتصادی و نفتی و حضور در دانشگاه از دیگر برنامه‌های رئیسی در روسیه خواهد بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، رئیس جمهوری ایران پیش از خروج از ایران گفت روابط ایران و روسیه باید «به سطح خیلی بالاتری برسد.»

این سفر یک هفته پس از حضور حسین امیرعبداللهیان در پکن و اعلام اجرایی شدن «سند جامع همکاری ۲۵ ساله ایران چین» صورت می‌گیرد؛ سفری که به رغم انتظار افکار عمومی مفاد آن اعلام نشده است.

در عین حال، محمد مخبر، معاون اول رییس‌جمهوری ایران، با مهم خواندن سفر رئیسی به مسکو، گفت: «تحولی اساسی در مناسبات بین‌المللی در دولت سیزدهم اتفاق افتاده که این سفر یکی از ابعاد آن است.»

در روزهای اخیر و در آستانه سفر دو روزه ابراهیم رئیسی به مسکو،‌ موضوع دخالت‌های روسیه در امور داخلی ایران بار دیگر در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بحث برانگیز شده است؛ موضوعی که واکنش برخی مقامات سابق و فعلی جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

محمودرضا سجادی، سفیر اسبق ایران در روسیه هفته گذشته با حضور در تلویزیون جمهوری اسلامی گفته بود: «تهران هیچ وقت به تعهدات خود در قبال مسکو عمل نکرده است.» و مدعی بدقولی ایرانی‌ها مقابل روس‌ها شد.

کاظم جلالی، سفیر کنونی ایران در مسکو نیز روز گذشته طی یادداشتی در روزنامه دولتی ایران نوشت: «معتقدم ماشین عملیات روانی و تبلیغاتی انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها می خواهند با نشر روزافزون سیمای روس شرور، نفرت از روسیه و تبلیغ اینکه روس‌ها بد و خطرناک هستند و غیرقابل اعتماد و غیر قابل پیش‌بینی هستند و هیچ فرقی بین روسیه تزاری، شوروی کمونیستی و روسیه نوین پسا فروپاشی وجود ندارد، نگاه و حس افکار عمومی در ایران را علیه تحکیم روابط ایران با روسیه نوین تحریک و حساس نمایند تا بتوانند از هم‌افزایی قدرت نوظهور ایران با قدرت بین‌المللی در حال احیای روسیه نوین جلوگیری نمایند.»

XS
SM
MD
LG