لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

رئیسی از کدام اقتصاد می‌گوید؟؛ «توهم رشد اقتصاد و مهار تورم»


ابراهیم رئیسی
ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی از مهار تورم و رشد اقتصادی در ابعاد مختلف از رشد سرمایه‌گذاری گرفته تا صنعت و نفت و گاز سخن گفت و تاکید کرد که اقدامات مثبت دولت منجر به رهایی اقتصاد از قید برجام و وابستگی خارجی شده است.

اظهارات ابراهیم رئیسی اما برای مردم کوچه و خیابان و فعالان اقتصادی بیشتر شبیه به طنزی تلخ است و «توهم رشد اقتصاد و مهار تورم» خوانده می‌شود.

رئیس دولت جمهوری اسلامی با بیان اینکه نرخ تورم به دلایلی همچون اصلاحات اقتصادی در حذف ارز ترجیحی همچنان بیش از ۴۰ درصد است، گفت: «شعار سال ۱۴۰۲ مبنی بر «مهار تورم و رشد تولید» را با قوت دنبال خواهیم کرد.»

ابراهیم رئیسی در حالی وعده پیگیری و مهار تورم را می‌دهد که به باور اقتصادانان، سال جاری یکی از سخت‌ترین سالهای تاریخ جمهوری اسلامی خواهد بود.

در همین رابطه سجاد بهزادی در یادداشتی با عنوان «مهار تورم با آمارهای دقیق تولید» در روزنامه تعادل نوشت: «امسال آینده تورم ۵۰ درصدی خواهیم داشت. اگر سیاست‎گذار به اقدام عاجل دست نزند و علت اصلی افزایش قیمت ارز را نادیده بگیرد، آحاد جامعه را در معرض این خطر عمده قرار می‌دهد که نرخ‌های تورم لجام‌گسیخته‌تری را تجربه کنند.»

از طرفی بر اساس نظرسنجی وبسایت «رادار اقتصاد» از ۵۰ در مورد وضعیت نرخ ارز در سال جدید نشان می‌دهد که ۸۴ درصد از اقتصاددانان گفته‌اند که انتظار کاهش قیمت دلار را ندارند.

۴۲ درصد از اقتصاددانان نیز قیمت دلار در سال جاری را بالای ۷۰ هزار تومان پیش‌بینی کردند.

رئیسی همچنین رشد تولید در سال گذشته را امیدوارکننده دانسته و تقریبا تمام بخش‌های اقتصادی کشور را دارای رشد بالای ۵ درصد اعلام کرده است.

این درحالی است که طبق نظر‌سنجی صورت گرفته، اکثر اقتصادانان بر این باورند که سایه رکود اقتصادی در سال جدید سنگین‌تر خواهد شد و این رکود تحت‌تاثیر عواملی نظیر تشدید تحریم، شوک ارزی و وخامت وضعیت شبکه بانکی و محدودیت‌های اینترنت برای کسب و کارهای دیجیتال رقم خواهد خورد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG