لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

مسکن مهر بی‌«مهر» شد؛ افزایش قیمت از متری ۴۰۰ هزار تومان به ۴۰ میلیون تومان


مسکن مهر از جمله وعده‌های محمود احمدی‌نژاد رئیس اسبق دولت جمهوری اسلامی بود که هنوز در بسیاری از مناطق ناتمام مانده است.
مسکن مهر از جمله وعده‌های محمود احمدی‌نژاد رئیس اسبق دولت جمهوری اسلامی بود که هنوز در بسیاری از مناطق ناتمام مانده است.

مسکن مهر که با هدف خانه‌دار کردن افراد «ضعیف و کم درآمد» وارد اقتصاد ایران شد، امروز با قیمت‌های عجیب و غریب به بیش از هر مترمربع ۴۰ میلیون تومان معامله می‌شود تا رویای خانه‌دار شدن برای بسیاری از مردم دست‌نیافتنی باشد.

خبرگزاری «ایلنا» در گزارشی در این رابطه نوشت: «در حالی که قیمت هر متر مربع مسکن مهر پردیس در سال ۸۹ بین ۳۷۰ تا ۴۷۰ هزار تومان برای متقاضیان واجد شرایط اعلام شده بود، امروز با گذشت ۱۲ سال این قیمت‌ها برای واحدهای مسکن مهر پردیس چیزی شبیه به شوخی است.» بنابرهمین گزارش در حال حاضر هر متر مربع« این واحدها در برخی از فازهای مسکن مهر این منطقه به بیش از ۴۰ میلیون تومان هم رسیده و با برخی از مناطق شهر تهران هم قیمت شده است.»

بر اساس این گزارش این افزایش قیمت در حالی است که ساکنان مسکن مهر پردیس هنوز هم با مشکلات جدی ناشی از نبود زیرساخت‌های شهری از جمله آب، فاضلاب، مراکز درمانی، آموزشی و از همه مهمتر حمل و نقل عمومی مواجه هستند. گفته می‌شود با ساخت متروی پردیس که در چندین سال گذشته وزرای راه و شهرسازی وقت وعده آن را داده‌اند و می‌دهند، قیمت واحدهای مسکن مهر «ارزش افزوده قابل توجهی خواهند داشت.»

در همین رابطه یک فعال حوزه مسکن به روزنامه «اعتماد» گفته است: «الان قیمت یک متر آپارتمان در تهران بطور متوسط در حدود ۵۵ میلیون تومان رسیده است، وقتی این عدد روی هم رفته در سطح تهران ارزیابی می‌شود، نقاط متوسط مطمئنا بیش از این عدد است. مسکن در یک سال ۶۰ درصد تورم داشته‌است.»

حسن محتشم تاکید کرده است: «این درصدها یک عدد نیست بلکه در زندگی مردم نقش بسیار موثری بازی می‌کند و شرایط مسکن به گونه‌ای شده است که اگر قبلا کسی آرزومند مسکن بود الان در رویاهایش صاحب یک مسکن می‌شود و تورم بالا باعث شده است که به همین دلیل دو مرکز مسئول ارائه آمار هم نسبت به اعلام آن صرف نظر کنند.»

خبرگزاری «ایسنا» نیز در گزارشی به شرایط خرید خانه با دو میلیارد تومان در تهران پرداخته و نوشته است که با این پول در نهایت یک واحد ۴۰ متری در جوادیه و فلاح و یافت‌آباد می‌توان خرید.

بررسی‌های ایسنا نشان می‌دهد عمده واحدهای کوچک متراژ مرکز شهر تهران در محله‌هایی مثل بریانک، جیحون، سلسبیل، نواب، جی، آذربایجان، هاشمی، مرتضوی و هفت چنار قرار دارد. در این محدوده و برخی دیگر از محله‌ها مثل نظام‌آباد و سبلان در مرکز تهران، یافت‌آباد، شادآباد، جوادیه، فلاح و خلیج فارس در جنوب غرب می‌توان واحدهای کمتر از ۲ میلیارد تومان خریداری کرد.

XS
SM
MD
LG