لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

خامنه‌ای گفت: اقتصاد « کج‌وکوله و ناموزون» است؛ شورای رقابت خودرو را گران کرد


خامنه‌ای
خامنه‌ای

درست در روزی که علی خامنه‌ای اقتصاد ایران را « کج‌وکوله و ناموزون» دانست شورای رقابت با توجیه نزدیک‌ شدن قیمت‌ها به بازار، قیمت انواع خودرو را ۳۰ تا ۷۰درصد افزایش داد.

سپهر دادجوی توکلی مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت در توضیح این افزایش قیمت با بیان این که برخی از خودروها کمتر از ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند تاکید کرد: «البته تعدادی از خودروها نیز افزایش قیمتی بیش از ۷۰ درصد داشته‌اند.»

این افزایش قیمت، در حالی است که قرار بود تورم در سال جدید مهار شود تا منویات رهبر جمهوری اسلامی عملیاتی شود، اما درست در روزی که علی خامنه‌ای بر ضرورت مهار تورم تاکید می‌کرد، شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو حکم بر کاهش دسترسی متقاضیان درآمد پایین به خودرو داد.

خامنه‌ای اما در دیدار با مسئولان باز هم گفت: «مهم‌ترین مسئلۀ کشور، معیشت مردم است. شعار امسال شعار مهمی است. ما یک اقتصاد نابسامان بر روی فرهنگ جامعه هم اثر می‌گذارد.»

به گفته وی «تورم بالا در چند سال پی‌در‌پی روی نظام توزیع درآمدها در کشور اثر می‌گذارد. توزیع درآمدهای کشور را ناموزون می‌کند یک عده‌ای محروم می‌مانند یک عده‌ای هم حالا از طرق مختلفی جیب‌هایشان پر می‌شود و از هر دو طرف ایجاد فساد خواهد شد.»

این افزایش قیمت و تاکید رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که منوچهر منطقی در جایگاه معاون وزیر صمت گفت: « خودرویی برای درآمد متوسط به پایین نداریم»

وی تاکید کرد: «خودروهایی که ما الان داریم عمدتا خودروهایی است که برای درآمد متوسط به بالا قابل ابتیاع است و برای درآمد متوسط به پایین خودروی مناسبی نداریم.»

XS
SM
MD
LG